fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Evo Morales może uciec do Meksyku. Jest zgoda na azyl

AFP PHOTO / BOLIVIAN PRESIDENCY
Meksyk udzielił azylu byłemu prezydentowi Boliwii Evo Moralesowi - poinformował szef meksykańskiego MSZ Marcelo Ebrard.

Prezydent Boliwii Evo Morales w niedzielę zrezygnował z urzędu po fali protestów po październikowych wyborach prezydenckich, których zwycięzcą ogłosił się przed opublikowaniem oficjalnych wyników. Opozycja zarzucała mu sfałszowanie wyborów. Morales oskarżał opozycję o zamach stanu.

Czytaj także:
Evo Morales: O jedną kadencję za dużo

Były prezydent chciał opuścił Boliwię i poprosił o azyl Meksyk. Kraj ten przychylił się do prośby Moralesa, a o swej decyzji poinformował Organizację Państw Amerykańskich. Powodem przyznania Moralesowi azylu jest fakt, że jego życie jest zagrożone - mówił minister spraw zagranicznych Meksyku Marcelo Ebrard.

- Bezzwłocznie poinformujemy boliwijski MSZ, że zgodnie z prawem międzynarodowym musi (Moralesowi - red.) zapewnić bezpieczny wyjazd (z kraju - red.) - dodał. W jego ocenie, decyzja wpisuje się w długą meksykańską tradycję udzielania schronienia wygnańcom.

Wcześniej Ebrard mówił, że zdaniem Meksyku w Boliwii doszło do puczu, ponieważ wojsko złamało konstytucję, naciskając na dymisję prezydenta.

Prezydent Meksyku Andrés Manuel López Obrador pochwalił Evo Moralesa oceniając, że ten wybrał rezygnację, by nie narażać na szwank życia obywateli.

Źródło: rp.pl / Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA