fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

USA: Izraelskie osiedla na Zachodnim Brzegu nie są sprzeczne z prawem międzynarodowym

AFP
Stany Zjednoczone zmieniły stanowisko w sprawie izraelskiego osadnictwa na Zachodnim Brzegu Jordanu uznając, że nie jest ono sprzeczne z prawem międzynarodowym. Ruch ten został pochwalony przez Izrael i potępiony przez Palestynę.

- Zakładanie izraelskich cywilnych osiedli nie jest, samo w sobie, sprzeczne z prawem międzynarodowym - oświadczył na konferencji prasowej sekretarz stanu USA Mike Pompeo.

Deklaracja Pompeo zmienia stanowisko USA w sprawie izraelskiego osadnictwa na Zachodnim Brzegu, przyjęte w 1978 r. za czasów prezydenta Jimmy'ego Cartera, oznacza też zmianę pozycji władz Stanów Zjednoczonych z czasów administracji Baracka Obamy.

Sekretarz stanu powiedział też, że USA nie zajmą stanowiska w sprawie legalności konkretnych osiedli oraz że nowe stanowisko będzie ograniczone do Zachodniego Brzegu i nie stworzy precedensu dla innych sporów terytorialnych. Zdaniem Pompeo, negocjacje izraelsko-palestyńskie powinny rozstrzygnąć status Zachodniego Brzegu.

Premier Izraela Beniamin Netanjahu ocenił, że oświadczenie Pompeo "naprawia historyczną niesprawiedliwość".

Palestyński polityk Sa’ib Urajkat, główny negocjator planów pokojowych z Izraelem powiedział, że decyzja Waszyngtonu jest groźbą zastąpienia prawa międzynarodowego prawem dżungli.

Zdaniem Palestyny, nowe stanowisko USA jest sprzeczne z prawem międzynarodowym i bezpodstawne. Rzecznik prezydenta Mahmuda Abbasa, Nabil Abu Rdeneh, oświadczył, że Stany Zjednoczone straciły wiarygodność, by móc w przyszłości odgrywać jakąkolwiek rolę w procesie pokojowym.

Szef MSZ Jordanii Ajman Safadi powiedział, że decyzja USA będzie miała groźne konsekwencje dla procesu pokojowego. Jego zdaniem, żydowskie osiedla na Zachodnim Brzegu stanowią jawne złamanie prawa międzynarodowego.

W reakcji na oświadczenie Pompeo, Unia Europejska ogłosiła, że uważa Izrael za państwo okupujące Zachodni Brzeg. - Unia Europejska wzywa Izrael do zakończenia aktywności związanych z osadnictwem, zgodnie z jego zobowiązaniami jako siły okupującej - stwierdziła Federica Mogherini, szefowa unijnej dyplomacji.

Konwencja genewska zakazuje okupantowi przemieszczania swej ludności cywilnej na terytoria okupowane. Izrael zajął Zachodni Brzeg oraz wschodnią Jerozolimę w wyniku wojny sześciodniowej w 1967 r. i szybko zaczął zakładać na zajętych terenach osiedla. Dziś ok. 700 tys. żydowskich osadników mieszka na spornych terenach, które według Palestyńczyków powinny stanowić część ich państwa.

Źródło: rp.pl / Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA