fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Iran zestrzelił drona nad swoim portem. "Należał do innego państwa"

stock.adobe.com
Serwis Iran Front Page podał, że Iran zestrzelił drona nad znajdującym się w południowej części kraju portem Bandar-e Mahszahr. Kilka godzin później informację potwierdziła irańska agencja informacyjna IRNA, powołując się na przedstawiciela władz kraju.

Iran Front Page nie podaje, czy dron był cywilny czy wojskowy.

- Zestrzelony dron z pewnością należał do obcego państwa. Jego wrak jest obecnie badany - poinformował gubernator prowincji Chuzestan, Gholamreza Shariati.

Agencja Tasnim podaje, że dron został zestrzelony w przestrzeni powietrznej Iranu "przy użyciu rakiety ziemia-powietrze Mersad, rodzimej produkcji".

Z kolei Klub Młodych Dziennikarzy (Young Journalists Club - YJC), działający przy irańskim nadawcy publicznym podał, że "niezidentyfikowany obiekt latający" został zestrzelony przez irańską armię. YJC podkreśla, że doniesienia te muszą być jeszcze potwierdzone przez irańskie władze.

O zestrzeleniu drona informują też inne irańskie media.

Irański, arabskojęzyczny kanał telewizyjny al-Alam TTV podaje, że "mieszkańcy portu imama Chomeiniego usłyszeli wystrzeliwaną rakietę w piątek rano".

W czerwcu Iran zestrzelił bezzałogowego drona wywiadowczego USA, który - jak podawał Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej - miał znaleźć się w przestrzeni powietrznej Iranu.

Waszyngton twierdził wówczas, że dron został zestrzelony w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Cieśniną Ormuz. Incydent ten nieomal doprowadził do ataku odwetowego USA na cele w Iranie.

Relacje między Iranem a USA są napięte i pogarszają się od 2018 roku, gdy prezydent Donald Trump jednostronnie wycofał swój kraj z porozumienia nuklearnego z Iranem zawartego w 2015 roku. Jesienią 2018 roku USA nałożyły ponownie sankcje na Iran.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA