fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Krzysztof Kwiatkowski: NIK nie mógł sprawdzić, czy wykorzystywano Pegasus

tv.rp.pl
- NIK ujawnił w kontroli budżetowej, że doszło do zakupu systemu informatycznego, który w ocenie ekspertów służy do inwigilacji obywateli. Nie wszyscy wiedzieli jeszcze wtedy, co to jest Pegasus - powiedział w programie "Onet Rano" były prezes NIK, Krzysztof Kwiatkowski.

Były prezes NIK i obecny senator Krzysztof Kwiatkowski powiedział w programie "Onet Rano", że NIK nie mógł sprawdzić, czy system Pegasus był wykorzystywany. - NIK tego sprawdzić nie może. To jest tzw. praca operacyjna, która nie podlega kontroli żadnej instytucji zewnętrznej - powiedział.

Czytaj także: Bogdan Klich: Pegasus? Dobry system. Korzystaliśmy z takiego w AfganistanieJak wyjaśniał Kwiatkowski, kontrolę powinni przeprowadzać minister Koordynator Służb Specjalnych i Sejmowa Komisja ds. Służb Specjalnych. - Do niedawna (do ostatniej kadencji Parlamentu red.) dobrym obyczajem było rotacyjna zmiana jej przewodniczącego, właśnie po to, by mieć przekonanie, że służby specjalne nie są wykorzystywane do działań, które mogą być odebrane jako działania o charakterze politycznym - wyjaśnił były prezes NIK. - To jest absolutnie tajemnica i nie może w to wchodzić taka instytucja jak NIK. W pewnym zakresie można powiedzieć, że może mieć nad tym kontrolę sąd, który na przykład wyraża zgodę na wykorzystanie podsłuchów. Wtedy ma możliwość zajrzenia do wniosku, który w tym zakresie zgłaszają przedstawiciele służb, czy prokuratura. I potwierdzić, czy są podstawy do tak inwazyjnych form ingerujących w naszą prywatność - dodał. 

Źródło: Onet
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA