fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Brazylia: Nóż użyty do dźgnięcia prezydenta Bolsonaro będzie eksponatem w muzeum

AFP
Nóż użyty do dźgnięcia prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro podczas kampanii wyborczej w 2018 r. ma zostać umieszczony w muzeum policyjnym ze względu na jego "wartość historyczną"

Sąd w południowym stanie Minas Gerais nakazał we wtorek przekazanie noża do muzeum Narodowej Akademii Policyjnej w stolicy kraju. Była to odpowiedź na wniosek policji federalnej.

- Nie ma wątpliwości co do istotnej wartości historycznej noża użytego w ataku na prezydenta - powiedział ogłaszając decyzję sędzia Bruno Savino. Do muzeum trafią również "gaziki przesiąknięte próbkami biologicznymi" zarówno od Bolsonaro, jak i jego napastnika.

Ten sam sędzia w czerwcu nakazał, aby Adelio Bispo de Oliveira, który dźgnął nożem ówczesnego kandydata podczas wiecu wyborczego 6 września ubiegłego roku, trafił bezterminowo do więziennej placówki psychiatrycznej.

We wpisie na Intagramie syn Bolsonaro porównał wydarzenie z udziałem swojego ojca do ataków z 11 września 2001 w Stanach Zjednoczonych. Zginęło wówczas prawie 3000 osób. 

"18 lat temu atak na Stany Zjednoczone dotknął cały świat: atak na bliźniacze wieże. Rok temu Brazylia ucierpiała w wyniku ataku na demokrację: Jair Bolsonaro został dźgnięty nożem podczas wystąpienia publicznego. Dwa epizody, które miały wpływ na społeczeństwo i pozostawiły ślad w historii".

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA