fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Wenezuela: Kolejni parlamentarzyści oskarżeni o zdradę

Diosdado Cabello, przewodniczący Konstytuanty
AFP
Kontrolowana przez zwolenników rządzącej krajem Zjednoczonej Partii Socjalistycznej Wenezueli Konstytuanta zdecydowała się stworzyć komisję ds. wcześniejszych wyborów do parlamentu (kadencja Zgromadzenia Narodowego, czyli wenezuelskiego parlamentu, upływa pod koniec 2020 roku). Wcześniejsze wybory byłyby dla partii prezydenta Nicolasa Maduro szansą na odzyskanie kontroli nad parlamentem - pisze Reuters.

Guaido, przewodniczący Zgromadzenia Narodowego, 23 stycznia ogłosił się tymczasowym prezydentem i od tego czasu został uznany m.in. przez USA i ok. 50 innych państw świata. Guaido nie udało się jednak przejąć władzy w kraju, ponieważ wojsko i siły bezpieczeństwa w większości pozostały wierne Maduro.

Jednak - wbrew obawom Guaido - przewodniczący Konstytuanty Diosdado Cabello stwierdził, że nie ma potrzeby rozwiązywania parlamentu ponieważ ten "nie działa" i "sam się wyeliminował".

Cabello zapowiedział jednocześnie, że komisja "oszacuje w zgodzie z prawem, konstytucją i polityczną sytuacją", kiedy byłby najlepszy moment na rozpisanie wyborów parlamentarnych.

Jednocześnie przewodniczący Konstytuanty ostrzegł opozycyjnych parlamentarzystów, aby "nie jechali na wakacje, ponieważ (władze) w najbliższym miesiącu sprawią, że ich życie stanie się nieznośne". 

Rozwiązanie parlamentu ściągnęłoby zapewne na Maduro falę krytyki ze strony społeczności międzynarodowej. W przypadku rozwiązania parlamentu doszłoby też zapewne do zawieszenia rozmów między wenezuelską władzą a opozycją, do których doprowadziła dyplomacja norweska.

W poniedziałek Sąd Najwyższy Wenezueli oskarżył trzech opozycyjnych parlamentarzystów o zdradę i spiskowanie. Łącznie takie oskarżenia Sąd Najwyższy sformułował pod adresem 24 parlamentarzystów. Dwóch z nich przebywa w areszcie - pozostali albo uciekli z kraju, albo poprosili o azyl w ambasadach.

W 2015 roku opozycja zdobyła w Wenezueli 2/3 miejsc w Zgromadzeniu Narodowym, przejmując nad nim kontrolę po 16 latach. Jednak administracja Nicolasa Maduro odmawiała uznawania decyzji podejmowanych przez parlament, a Sąd Najwyższy obalał ustanawiane przez parlamentarzystów przepisy.

W 2017 roku Maduro utworzył Konstytuantę (Zgromadzenie Konstytucyjne), które de facto przejęło rolę parlamentu. Opozycja zbojkotowała wybory do Konstytuanty - i w efekcie jest ona obsadzona wyłącznie zwolennikami obecnych władz kraju.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA