fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Hongkong: Lotnisko działa, protesty przeniosą się do szpitali

AFP
Szefowa administracji Hongkongu Carrie Lam oświadczyła we wtorek, że "łamanie prawa w imię wolności" w tym mieście podważyło rządy prawa. Dodała, że podnoszenie się Hongkongu po antyrządowych protestach może zająć dużo czasu.

Wcześniej władze Chin ogłosiły, że antyrządowe protesty trwające w Hongkongu od dwóch miesięcy zaczęły przypominać "oznaki kiełkującego terroryzmu".

W poniedziałek w związku z protestami zamknięto międzynarodowe lotnisko w Hongkongu. Jak pisze Reuters rzeczywista przyczyna zamknięcia lotniska nie była jasna, choć władze lotniska zrzuciły odpowiedzialność za to na protestujących w hali przylotów demonstrantów. Jednak - jak zauważa agencja - protestujący znajdowali się w hali przylotów od piątku, a ich protest miał charakter pokojowy.

We wtorek lotnisko wznowiło działanie, ale jego administrator ostrzegł, że ruch lotniczy nadal może nie przebiegać zgodnie z harmonogramem przylotów i odlotów do Hongkongu.

Wiele lotów jest nadal odwołanych. Cathay Pacific, główny przewoźnik Hongkongu, odwołał ponad 200 lotów do i z Hongkongu.

Protesty w Hongkongu rozpoczęły się jako forma sprzeciwu wobec, zawieszonym już, przepisom o ekstradycji, które pozwalały na sądzenie mieszkańców Hongkongu przed sądami w Chinach (te ostatnie są podporządkowane Komunistycznej Partii Chin). Tymczasem, na podstawie formuły "jeden kraj, dwa systemy", na bazie której Wielka Brytania w 1997 roku przekazała Hongkong Chinom, mieszkańcy Hongkongu mieli mieć zagwarantowane swobody, które nie są udziałem mieszkańców pozostałej części Chin - m.in. dostęp do niezależnego sądownictwa.

Protesty w Hongkongu doprowadziły do zawieszenia kontrowersyjnej ustawy, ale protestujący domagają się całkowitego wycofania się władz z tych przepisów, dymisji Carrie Lam, a także oczyszczenia z zarzutów osób aresztowanych za udział w pacyfikowanych przez policję demonstracjach.

W czasie jednego z protestów demonstrujący wdarli się do lokalnego parlamentu i przez kilka godzin okupowali jego budynek.

Teraz - jak pisze Reuters - uczestnicy prodemokratycznych protestów mają przenieść się do miejskich szpitali, które będą "pokojowo okupować". W nocy z poniedziałku na wtorek większość demonstrantów opuściła lotnisko.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA