fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Premier Szkocji do Borisa Johnsona: Chcemy referendum

Departament Stanu USA / domena publiczna
Liderka Szkockiej Partii Narodowej Nicola Sturgeon ostrzegła Borisa Johnsona, że będzie kontynuować przygotowania do referendum w sprawie niepodległości Szkocji, ponieważ plany nowego premiera Wielkiej Brytanii dotyczące brexitu zaszkodzą szkockiej gospodarce.

"Teraz - bardziej niż kiedykolwiek - nieodzowne jest, byśmy w Szkocji mieli alternatywną opcję" - napisała szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon w liście do Borisa Johnsona.

"Szkocki rząd będzie nadal przygotowywał się do zapewnienia mieszkańcom Szkocji możliwości zadecydowania o zostaniu niepodległym krajem" - podkreśliła.

Pierwsza minister dodała, że ramy prawne referendum staną się przedmiotem obrad parlamentu po wakacyjnej przerwie.

Referendum niepodległościowe w Szkocji odbyło się we wrześniu 2014 r. Za odłączeniem się Szkocji od Zjednoczonego Królestwa było 44,7 proc. głosujących, za pozostaniem w unii - 55,3 proc. Frekwencja wyniosła 84,6 proc.

W czerwcu 2016 r. większość Brytyjczyków opowiedziała się za wyjściem z Unii Europejskiej. W Szkocji przeciw brexitowi głosowało ponad 60 proc. wyborców.

Nicola Sturgeon mówiła, że Szkocja widzi swoją przyszłość w UE.

W odpowiedzi na wyniki referendum w sprawie brexitu szkockie władze rozpoczęły planowanie kolejnego referendum niepodległościowego.

Źródło: rp.pl / Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA