fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

MSZ Rosji wzywa ambasadora Hiszpanii po słowach o "starym wrogu"

123RF
MSZ Rosji wezwało ambasadora Hiszpanii po tym, jak p.o. szef MSZ Hiszpanii, Josep Borell, w prasowym wywiadzie nazwał Rosję "starym wrogiem".

Borrell w rozmowie z "El Periodico" powiedział przed tygodniem m.in.: "Rosja, nasz stary wróg, po raz kolejny mówi 'tu jestem' i powraca jako zagrożenie, a Chiny również przedstawiają się jako rywal".

Zdaniem rosyjskiego MSZ słowa Borrella "szkodzą relacjom Hiszpanii i Rosji, obustronnemu postrzeganiu dwustronnych relacji jako przyjacielskich, opartych na partnerstwie i przynoszących obustronne korzyści".

MSZ Hiszpanii potwierdził, że MSZ Rosji wezwał ambasadora Hiszpanii. Madryt skrytykował tą decyzję.

- Reakcja Rosji jest zaskakująco negatywna. Uważamy, że to przesadna reakcja, przekładająca na relacje dwustronne pewne refleksje na temat globalnej geopolityki poczynione z europejskiej perspektywy - stwierdził przedstawiciel hiszpańskiego MSZ.

Relacje Rosji z państwami UE są napięte od czasu nieuznanego przez społeczność międzynarodową anektowania Krymu przez Rosję w 2014 roku. UE nałożyła wówczas sankcje na Rosję, na co Moskwa odpowiedziała kontrsankcjami nałożonymi na kraje Unii.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA