fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Turcja do USA: Uszanujcie, że będziemy wybierać jeszcze raz

AFP
Rzecznik tureckiego MSZ Hami Aksoy wezwał USA do "uszanowania decyzji" podjętej przez turecką Najwyższą Radę Wyborczą (YSK) ws. ponownego przeprowadzenia wyborów na burmistrza Stambułu.

"Wszyscy muszą uszanować decyzję podjętą przez YSK, która ma kompetencje do tego, by kontrolować i nadzorować przebieg wyborów na mocy konstytucji i której członkowie są wybierani spośród członków najwyższych organów sądowniczych" - napisał Aksoy w oświadczeniu.

Rzecznik MSZ podkreślił, że "wolne i demokratyczne wybory" są częścią tureckiej tradycji państwowej na co - jak dodał - wskazuje wysoka frekwencja wyborcza w ostatnich wyborach.

Aksoy podkreślił, że decyzja o powtórzeniu wyborów w Stambule została podjęta po stwierdzeniu nieprawidłowości wyborczych.

Rzecznik dodał, że podobne rozwiązania obowiązują w USA i innych krajach i mieszczą się w ramach demokracji.

Wcześniej Departament Stanu USA wydał oświadczenie rzecznika tej instytucji, w którym Waszyngton wezwał do "przeprowadzenia ponownych wyborów z zachowaniem prawa i zobowiązań wobec OBWE", a także w sposób "zgodny ze statusem Turcji jako sojusznika NATO i aspiracjami do bycia członkiem UE".

31 marca w wyborach burmistrza Stambułu kandydat rządzącej krajem Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), były premier Binali Yilidirim przegrał kilkudziesięcioma tysiącami głosów z kandydatem opozycji, Ekremem Imamoglu. AKP złożyła protest wyborczy, który doprowadził najpierw do ponownego przeliczenia głosów (zmniejszyło to różnicę między kandydatami, ale nie zmieniło wyników wyborów), a następnie YSK podjęło decyzję o ponownym przeprowadzeniu wyborów w Stambule.

Źródło: Hurriyet Daily News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA