fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Afganistan: Wybory z 20 kwietnia miały być 20 lipca. Będą 28 września

AFP
Afganistan po raz drugi przełożył datę wyborów prezydenckich - pierwotnie zaplanowane na 20 kwietnia najpierw zostały przełożone na 20 lipca, a obecnie datę przesunięto na 28 września - podały władze kraju.

O przesunięciu terminu wyborów prezydenckich poinformowała Niezależna Komisja Wyborcza. Wcześniej pojawiły się doniesienia, że data wyborów zostanie przesunięta, aby ułatwić USA starania o zakończenie trwającej od 17 lat wojny z talibami.

Już wcześniej sugerowano również, że zarówno 20 kwietnia, jak i 20 lipca to nierealne daty, ponieważ Niezależna Komisja Wyborcza nadal nie ogłosiła finalnych wyników wyborów parlamentarnych, które odbyły się w październiku 2018 roku.

W środę Komisja poinformowała, że przy organizacji wyborów prezydenckich napotkano na "liczne problemy i wyzwania" co sprawia, że "przeprowadzenie wyborów w wcześniej podawanych ramach czasowych jest niemożliwe".

"Aby lepiej zaimplementować prawo wyborcze, zapewnić transparentność, a także możliwość rejestracji wyborcom, wybory prezydenckie, wybory rad prowincji i wybory parlamentarne w prowincji Ghazni odbędą się 28 września" - głosi oświadczenie.

Rzecznik prezydenta Ashrafa Ghaniego, który zamierza ubiegać się o reelekcję ogłosił, że rząd szanuje decyzję Komisji i "jest w pełni przygotowany na współpracę z nią".

W oświadczeniu nie pojawia się nawiązanie do rozmów między USA i talibami, które mają doprowadzić do zakończenia trwającej w Afganistanie wojny.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA