fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Sondaż: Komik Zelenski z największym poparciem, ale Ukraińcy nie wierzą, że wygra

Wołodimir Zelenski
AFP
Komik Wołodimir Zelenski uzyskał największe poparcie w najnowszym sondażu prezydenckim na Ukrainie, przeprowadzonym przez pracownię "Rating". Jednak gdy ankietowanych zapytano, kto będzie następnym prezydentem, najwięcej wskazało na Petra Poroszenkę.

Zelenski uzyskał w badaniu poparcie 24,7 proc. ankietowanych i wyprzedził Julię Tymoszenko, liderkę partii Batkiwszczyna (18,3 proc.) oraz urzędującego prezydenta Petra Poroszenkę (16,8 proc.).

Na kolejnych miejscach znaleźli się: były minister obrony Anatolij Hrycenko (10,3 proc.), były minister ds. paliw i energetyki Jurij Bojko (9,9 proc.), lider Partii Radykalnej Ołeh Laszko (5,7 proc.), a na Ihora Smeszko, Ołeksandra Wiłkuła i Jewgienija Murajewa głos zadeklarowało po 2,7 proc. pytanych.

W analizie sondażu pracownia "Rating" zauważa, że w ciągu ostatniego tygodnia swoje poparcie umocnili Hrycenko i Tymoszenko.

Według socjologów jednak prawie jedna czwarta respondentów nie zdecydowała jeszcze, na kogo głosować. "Ważne jest, że najwyższa liczba takich osób znalazła się wśród najbiedniejszych wyborców, którzy zazwyczaj są najbardziej aktywni w wyborach" - zaznacza sondażownia. Dodaje, że Wołodimir Zelenski jest liderem sympatii wśród respondentów, którzy będą głosować po raz pierwszy, a także takich, którzy na ogół nie głosują w wyborach.

Według sondażu 22 proc. ankietowanych uważa jednak, że to Poroszenko będzie następnym prezydentem. 20 proc. wierzy w zwycięstwo Tymoszenko a tylko 18 proc. w wygraną Zelenskiego.

Według raportu Zelenski (43 proc.) cieszy się najwyższym zaufaniem wśród kandydatów na prezydenta, a następni w rankingu są Tymoszenko (28 proc.), Hrycenko (26 proc.) i Poroszenko (24 proc.).

Badanie zostało przeprowadzone przez agencją "Raring" w dniach 1-7 marca 2019 r. na próbie 5 tys. respondentów w wieku powyżej 18 lat.

Źródło: rp.pl/ Ukrinform
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA