fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Orędzie Emmanuela Macrona: Protesty we Francji są uzasadnione

Emmanuel Macron
AFP
Prezydent Emmanuel Macron w związku z trwającymi od kilku tygodni protestami "żółtych kamizelek" wygłosił orędzie do narodu.

Emmanuel Macron powiedział w swoim wystąpieniu, że protesty, które opanowały cały kraj są uzasadnione, jednak nie mogą być wytłumaczeniem aktów przemocy. 

Prezydent Francji zapowiedział, że przywróci spokój na ulicach kraju "wszelkimi dostępnymi środkami". - Przez osiemnaście miesięcy nie zdołałem zaleczyć chorób, jakie toczyły kraj przez ostatnich 40 lat - powiedział.

"Żółte kamizelki" wyszły na ulice Francji w związku z zapowiadanymi przez rząd podwyżkami cen paliw. W ubiegłym tygodniu władze zapowiedziały, że wycofują się z podwyżek, jednak protestujący w sobotę ponownie wyszli na ulice.

Czytaj także: 

Nie będzie debaty o sytuacji we Francji. PE odrzucił wniosek

Bielecki: Macron idzie w ślady Roosevelta

Macron przyznał, że ponosi odpowiedzialność za tę sytuację, ponieważ nie przedstawił na czas odpowiedniej oferty. 

Prezydent zapowiedział, że od 1 stycznia 2019 roku podniesie o 100 euro najniższe płace. Dodatkowe ulgi otrzymają osoby, które zarabiają poniżej 2 tys. euro miesięcznie. 

Jednocześnie zaapelował, by właściciele przedsiębiorstw przekazali swoim pracownikom specjalne premie na koniec roku. Mają być one zwolnione z podatku.

Macron mówił również o kwestii migracji. Jego zdaniem temat powinien być poruszony przez polityków, ekspertów i przedstawicieli organizacji społecznych. 

W sobotę przeciwko polityce Emmanuela Macrona protestowało ponad 130 tys. osób. Policja na 48 godzin zatrzymała prawie 2 tys. protestujących.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA