fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Iran: Dumnie ominiemy nielegalne sankcje USA

AFP
Prezydent Iranu Hassan Rouhani oświadczył, że Islamska Republika Iranu "dumnie ominie sankcje" nałożone na Iran przez USA.

USA nałożyły sankcje - określone przez Biały Dom jako "najsurowsze w historii" - na irański sektor finansowy i naftowy. To pokłosie jednostronnego wypowiedzenia przez USA porozumienia nuklearnego z Iranem. Sankcje mają zmusić Iran do wynegocjowania nowego układu z USA, który ma ograniczyć program nuklearny Iranu.

- Oświadcza, że dumnie ominiemy wasze nielegalne, niesprawiedliwe sankcje, ponieważ są one sprzeczne z międzynarodowymi regulacjami - oświadczył Rouhani w telewizyjnym orędziu.

- Jesteśmy w stanie wojny gospodarczej, mierzymy się z prześladującym nas mocarstwem. Nie sądzę, aby w historii Ameryki do Białego Domu wkroczył ktoś, kto postępuje tak niezgodnie z prawem i międzynarodowymi konwencjami (jak Donald Trump) - mówił Rouhani.

Prezydent Iranu podkreślił, że Teheran nie rozpocznie negocjacji z USA, dopóki kraj ten nie zacznie przestrzegać międzynarodowych porozumień. Dodał, że podczas ostatniego Zgromadzenia Ogólnego ONZ cztery państwa wyraziły wole bycia mediatorem między USA a Iranem. Jak dodał odrzucił te propozycje, ponieważ nie widzi potrzeby mediacji.

Celem amerykańskich sankcji jest ograniczenie eksportu ropy przez Iran i odcięcie tego kraju od źródeł finansowania.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo oświadczył, że celem jest zmniejszenie sprzedaży Iranu do zera.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA