fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Stany nie wszystkim zakażą kupować irańską ropę

Flickr
Stany Zjednoczone zwolnią tymczasowo 8 jurysdykcji z nowych sankcji związanych z Iranem. Będą one mogły nadal importować irańską ropę po tym jak wejdą w życie nowe sankcje USA wymierzone przeciwko Iranowi – podał w oświadczeniu sekretarz stanu USA Mike Pompeo.

Nowe sankcje to tak naprawdę przywrócenie tych, które obowiązywały przed porozumieniem nuklearnym w 2015 r.

Czytaj także: Europa zamierza obejść amerykańskie sankcje wobec Iranu

Pompeo, który ogłosił swoją decyzję na telekonferencji, nie wymienił o jakie jurysdykcje czy kraje chodzi. Podkreślił jednak, że Unia Europejska (jako całość, która liczy 28 państw) nie otrzyma zwolnienia z sankcji.

Steven Mnuchin, sekretarz skarbu USA zdradził również, że wysłał w kierunku Brukseli jasny przekaz. Oczekuje, że wszystkie irańskie instytucje finansowe, które Stany Zjednoczone zamierzają wpisać na czarną listę od poniedziałku, zostaną odłączone od systemu bankowego SWIFT. Mnuchin nie podał jednak konkretnych instytucji.

Przywrócenie sankcji jest częścią szerszych wysiłków Donalda Trumpa. Chce nimi skłonić Iran do ograniczenia programów jądrowych i rakietowych.


- Ta część działań ma na celu pozbawienie reżimu przychodów, które są wykorzystywane do rozprzestrzeniania śmierci i zniszczenia na całym świecie. Naszym ostatecznym celem jest zmuszenie Iranu do zaprzestania takich działań i zachowywania się jak normalny kraj – mówił Pompeo.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA