fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Kwaśniewski: Stałe bazy USA to większe ryzyko dla Polski

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Stała baza wojsk USA w Polsce oznaczałaby trwały konflikt i kontrowersje w relacjach rosyjsko-amerykańskich - mówił w Polsat News były prezydent Aleksander Kwaśniewski, pytany o perspektywę stworzenia w Polsce bazy, którą prezydent Andrzej Duda nazywał w czasie wizyty w Białym Domu "Fort Trump".

Andrzej Duda w czasie wizyty w Białym Domu proponował m.in. że Polska byłaby w stanie pokryć koszty stworzenia amerykańskiej bazy wojskowej w Polsce. Szef MSZ Jacek Czaputowicz mówił potem, że w grę wchodziłaby kwota rzędu 2 mld euro. Duda występując na konferencji prasowej z Trumpem proponował, by taka baza wojskowa nazywała się "Fort Trump".

Amerykanie mają podjąć decyzję o ewentualnym powstaniu stałej bazy w Polsce wiosną 2019 roku.

Jednak, zdaniem Kwaśniewskiego, "nie będzie żadnych stałych baz, jeśli Trump zdecyduje się na reset z Rosją". - Teraz mamy polską ofertę, niejasną odpowiedź amerykańską - ocenił.

Kwaśniewski wskazywał jednocześnie, że stała baza USA w Polsce oznaczałaby "trwały konflikt w relacjach Rosji z USA".

- Uważam, że jeżeli Ameryka będzie się chciała dogadać z Rosją, stałych baz nie będzie, natomiast jeżeli się nie dogada, to będę bazy w Polsce, ale i ryzyko dla Polski będzie dużo większe - stwierdził.

Źródło: Polsat News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA