fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Sondaż: PiS ledwo wygrywa - gdyby głosowały tylko kobiety

Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Gdyby w wyborach parlamentarnych głosowały tylko kobiety, Prawo i Sprawiedliwość uzyskałoby 28 procent głosów, a Koalicja Obywatelska tylko 1 pkt. proc. mniej. Wśród mężczyzn zwolenników rządzącej partii jest ponad dwa razy więcej, niż chętnych głosować na wspólną listę Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej.

Takie wyniki przyniósł sondaż, przeprowadzony przez Kantar Millward Brown dla "Wysokich Obcasów". W badaniu zaprezentowano nie tylko ogólne poparcie dla partii, ale także różnice pomiędzy zwolennikami danej partii wśród kobiet i mężczyzn.

I tak na Prawo i Sprawiedliwość uzyskało łączne poparcie 34 proc. badanych. Jednak znacznie więcej zwolenników ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego ma wśród mężczyzn - 40 proc. Wśród kobiet tylko 28 procent chce głosować na PiS.

Odwrotną prawidłowość widać w poparciu dla Koalicji Obywatelskiej. Łączne poparcie dla niej to 22 procent, ale głos oddałoby na nią tylko 17 procent badanych mężczyzn, a 27 procent ankietowanych kobiet.

Żadne inne partie nie mają równie rozbieżnych wyników. Maksymalna różnica to dwa punkty procentowe, przy czym w przypadku partii Wolność różnica ta miałaby znaczenie decydujące - chce na nią głosować 6 procent ankietowanych mężczyzn, ale tylko 4 procent kobiet, co oznacza, że partia Janusza Korwin-Mikkego nie znalazłaby się w "kobiecym" Sejmie.

Podobnie 2 pkt. proc. dzielą kobiety od mężczyzn w poparciu dla Kukiz'15, ale w tym przypadku Paweł Kukiz i tak wprowadziłby do parlamentu swoich posłów.

Płeć nie ma żadnego znaczenia w przypadku Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Minimalną różnicę ma za to hipotetyczna partia Roberta Biedronia.

 

Sondaż przeprowadziła pracowania Kantar Millward Brown metodą CATI w dniach 14-19 września 2018 na reprezentatywnej próbie 1500 dorosłych osób.

Źródło: rp.pl/ Wysokie Obcasy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA