fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Sondaż: Prezydent Duda przed Trybunał Stanu

AFP
Ponad połowa Polaków uważa, że prezydent Andrzej Duda powinien ponieść konsekwencje swoich działań stając przed Trybunałem Stanu - wynika z sondażu dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna.

Badanym zadano pięć pytań, z którymi mieli się zgodzić lub nie, raczej lub zdecydowanie.

Ankietowani zostali zapytani, czy to prezydent ponosi odpowiedzialność za konflikt z sędziami. Twierdząco na to pytanie odpowiedziało 55 procent pytanych (zdecydowanie tak - 25 proc., raczej tak - 30). Przeciwnego zdania było 27 proc. (zdecydowanie - 7, raczej - 20). Zdania na ten temat nie ma 18 proc. pytanych.

Czytaj także: Czy prezydent Andrzej Duda łamie konstytucję?

Na kolejne pytanie, czy  prezydent chce pomóc w rozwiązaniu problemów w polskim sądownictwie, większość, bo 54 proc., odpowiedziała twierdząco (16 proc. - zdecydowanie, raczej - 38). Nie zgadza się z tym 35 proc. badanych (zdecydowanie - 15 proc., raczej - 20). 11 proc. nie ma zdania.

Czy prezydent powinien stanąć przed Trybunałem Stanu i ponieść konsekwencje swoich działań? Twierdząco odpowiada na to pytanie 53 proc. ankietowanych (zdecydowanie - 23 proc., raczej - 30). Inaczej myśli co trzeci pytany - 31 proc. (14 proc. - zdecydowanie, 17 - raczej). Opinii nie ma 16 procent.

Połowa badanych, dokładnie 50 procent, jest zdania, że Andrzej Duda stoi na straży konstytucji (zdecydowanie uważa tak 17 proc., raczej - 33). 39 proc. pytanych, w tym 19 proc. zdecydowanie, a 20 - raczej, uważa przeciwnie. Nie ma zdania na ten temat 11 procent.

Mniej niż połowa ankietowanych, bo 47 proc. uważa, że prezydent jest neutralny i obiektywny (zdecydowanie jest tego zdania 15 proc., raczej - 32). Obiektywizmu i neutralności odmawia Andrzejowi Dudzie 40 proc. (18 - zdecydowanie, raczej - 22). 13 procent nie wyraziło opinii w tej kwestii.

Źródło: Wirtualna Polska
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA