fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Turcja: "Ostatni" dekret o zwolnieniach. Pracę straci 18,5 tys. osób

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan
AFP
Tureckie władze w opublikowanym w niedzielę dekrecie zarządziły zwolnienie ponad 18,5 tys. pracowników sektora budżetowego, w tym funkcjonariuszy policji, żołnierzy i pracowników akademickich.

Dziennik urzędowy ogłosił zwolnienie 18 632 osób, w tym 8 998 policjantów, w dekrecie w sprawie podejrzeń o powiązania z organizacjami terrorystycznymi i grupami, które "działają przeciwko bezpieczeństwu narodowemu".

Wyrzucono także 3 077 pracowników wojska, z czego 1 949 żołnierzy sił powietrznych i 1 126 marynarzy. 1 052 osoby straciło pracę w służbie publicznej - 649 osoby z żandarmerii i 192 ze straży przybrzeżnej.

Władze zwolniły również 199 pracowników akademickich.

W Turcji obowiązuje stan wyjątkowy, od czasu próby obalenia prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana w lipcu 2016 roku. Według urzędników, na które powołują się tureckie media, stan może jednak zostać zniesiony w najbliższy poniedziałek. Niedzielny dekret określają jako "ostatni".

Czas obowiązywania stanu wyjątkowego był dotąd siedmiokrotnie przedłużany. Ostatni okres oficjalnie ma zakończyć się 19 lipca. W czasie trwania stanu usuniętych z pracy dzięki dekretom nadzwyczajnym zostało ponad 110 tys. osób.

Źródło: rp.pl/ AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA