fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Finlandia: Minister chce skończyć z małżeństwami dzieci

stock.adobe.com
Minister sprawiedliwości Finlandii, Antti Häkkänen, chce aby prawo w Finlandii bezwzględnie zakazywało zawierania małżeństw przez dzieci. Obecnie takie małżeństwa są możliwe, jeśli w danej sprawie zostanie wydane specjalne pozwolenie - wydawane najczęściej ze względów religijnych.

Häkkänen chce, aby takie pozwolenia przestały być legalne w Finlandii.

Czytaj więcej: Jordania: Dzieci z Syrii coraz częściej wychodzą za mąż

- Dla przykładu, moim zdaniem zwyczaje czy praktyki religijne nie są wystarczająco mocną przesłanką, by pozwalać na małżeństwa dzieciom, nawet ze specjalnym pozwoleniem - oświadczył fiński minister sprawiedliwości.

Według danych jego resortu w ostatnich latach rocznie urzędnicy otrzymywali od 10 do 30 wniosków o wydanie specjalnego pozwolenia, na podstawie którego osoba nieletnia mogła wyjść za mąż bądź ożenić się. W 2017 roku złożono 11 takich wniosków - a urzędnicy na ich podstawie wydali siedem zezwoleń na małżeństwa.

W większości z tych przypadków urzędnicy wyrażali zgodę na małżeństwa zawierane przez 17-letnie dziewczęta. Wnioskujący o zgodę na ślub jako powód wychodzenia za mąż osoby nieletniej najczęściej podawali wierzenia religijne.

Fińscy urzędnicy mogą wydawać zgodę na małżeństwa również dziewczętom, które mają mniej niż 17 lat - najczęściej pozwolenie jest w przypadku wydawane wtedy, gdy nieletnia jest w ciąży.

Teraz jednak resort wnioskuje, aby instytucja pozwolenia na ślub nieletniej zniknęła z fińskiego systemu prawnego. Propozycja ta trafiła obecnie do konsultacji.

Minister Häkkänen podkreśla, że śluby nieletnich zostały zdelegalizowane niemal we wszystkich krajach nordyckich.

Źródło: yle.fi
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA