fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Pussy Riot "uczciły" zwycięstwo Putina protest songiem

AFP
Pussy Riot, rosyjska grupa feministyczna, o której świat usłyszał w 2012 roku, gdy jej członkinie wykonały protest song "Bogurodzico, przegoń Putina" w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie teraz zaprotestowała przeciwko ponownemu wyborowi Putina na prezydenta Rosji kolejnym utworem.

W dniu wyborów prezydenckich w Rosji na profilu Pussy Riot na Facebooku pojawił się ironiczny wpis. "Dziś dzień wyborów w Rosji (zgadnijcie kto wygra?". W związku z wyborami grupa umieściła w sieci piosenkę zatytułowaną "Wybory".

"Sześć lat - będziemy walczyć/Sześć lat - nie będziemy się słuchać/Sześć lat - założymy gang/Sześć lat - nie będziemy jeść obierków" - słyszymy w utworze (sześć lat to długość kadencji prezydenta Rosji na mocy obecnej konstytucji tego kraju - red.). W dalszej części utworu słyszymy o "bezwstydnej władzy", która "kradnie" i "atakuje bezbronnych". Słyszymy też o przewrocie, który nastąpi. "Kreml jest bardzo nerwowy" - przekonują artystki, które radzą policjantom, aby ci "jedli swoje obierki".

 

W opisie utworu umieszczonego na YouTube czytamy, że 18 lat Putina u steru rządów Rosji przyniosło krajowi "aresztowania, otrucia, tortury i morderstwa aktywistów politycznych". W Rosji - zdaniem "Pussy Riot" - jest obecnie ogromna korupcja, doszło do erozji instytucji demokratycznych, ogromnych nierówności ekonomicznych, katastrofy ekologicznej w wielu miejscach kraju oraz rozprzestrzenienia się cenzury na wszystkie obszary życia (w tym autocenzury - ze strachu). 

"Nie dajcie się oszukać - wydarzenia z 18 marca to nie wybory. Fałszerstwa, eliminacja przeciwników politycznych, kontrolowane przez Kreml media - nie pozostawiają innego wyboru, niż zaakceptowanie (kolejnej kadencji) Putina" - piszą członkinie grupy.

Za słynny występ w moskiewskim soborze dwie członkinie grupy - Marija Alochina i Nadieżda Tołokonnikowa - zostały skazane w 2012 roku na dwa lata kolonii karnej z paragrafu mówiącego o chuligaństwie motywowanym nienawiścią religijną. Z więzienia wyszły na kilka miesięcy przed zakończeniem wyroku, na mocy amnestii.

Władimir Putin wygrał wybory z 18 marca uzyskując 76,67 proc. głosów. To jego najlepszy w historii wynik wyborczy.

Źródło: Newsweek
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA