fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Francja: Były prezydent Nicolas Sarkozy zatrzymany

AFP
Były prezydent Francji Nicolas Sarkozy został zatrzymany przez policję w związku ze sprawą dotyczącą finansowania jego kampanii wyborczej - informuje Reuters.

Reuters podaje, że Sarkozy jest przesłuchiwany przez policję w związku ze śledztwem w sprawie finansowania jego kampanii wyborczej.

W 2012 roku francuski portal Mediapart podał, że Sarkozy miał otrzymać pieniądze na swoją kampanię od ówczesnego dyktatora Libii Muammara Kadafiego. Kadafi miał przed kampanią w 2017 roku przekazać na kampanię wyborczą Sarkozyego aż 50 mln euro.  Oskarżenia te potwierdził jeden z synów byłego dyktatora Libii i francuski biznesmen Ziad Takieddine.

W marcu 2011 roku Saif al-Islam Kadafi, syn Muammara Kadafiego powiedział w rozmowie z Euronews, że Sarkozy powinien oddać pieniądze, które przyjął od Libii na finansowanie kampanii wyborczej. - Finansowaliśmy jego kampanię i mamy dowody - mówił. - Pierwszą rzeczą, jakiej się domagamy jest to, aby ten klaun oddał pieniądze ludowi Libii - dodawał.

Z kolei Takieddine twierdził, że przywiózł trzy walizki wypchane pieniędzmi do Paryża w latach 2006-2007.

Sarkozy zdecydowanie zaprzeczał oskarżeniom, jakoby jego kampania była finansowana przez Kadafiego.

50 mln euro, jakie Sarkozy miał otrzymać od Kadafiego to ponad dwukrotnie więcej niż wynosił limit wydatków w kampanii prezydenckiej, który w 2007 roku wynosił 21 mln euro. Gdyby Sarkozy przyjął środki od dyktatora Libii naruszyłby również przepisy dotyczące finansowania kampanii wyborczej środkami pochodzącymi z innego państwa.

"Le Monde" podając informację o aresztowaniu podało, że zatrzymanie Sarkozyego ma związek właśnie z pieniędzmi, jakie Sarkozy miał otrzymać od Kadafiego. Postępowanie w tej sprawie rozpoczęto w 2013 roku. Dotychczas Sarkozy nie był w tej sprawie przesłuchiwany - podaje "Le Monde".

Sarkozy może spędzić w areszcie do 48 godzin - po tym czasie o pozostawaniu byłego prezydenta w areszcie musi zdecydować sąd.

Z kolei w 2013 roku Sarkozyego oskarżano o wyłudzenie od Liliane Bettencourt, właścicielki L'Oreal, 140 tys. euro na kampanię. Zarzuty w tej sprawie jednak wycofano.

Nicolas Sarkozy był prezydentem Francji w latach 2007-2012. Przed wyborami w 2017 roku starał się o nominację prezydencką Republikanów, ale przegrał walkę o nominację z Francoisem Fillonem.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA