fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Francja powstrzyma muzułmanów przed modłami na ulicy?

AFP
Francuskie władze zamierzają powstrzymać muzułmanów przed odprawianiem modłów na przedmieściach Paryża - zapowiedział szef MSW Gerard Collomb.

- Nie będą odprawiać modłów na ulicach, powstrzymamy ich przed tym - zapowiedział Collomb w rozmowie z francuskimi mediami. Wcześniej przeciwko modlitwom muzułmanów na ulicach Clichy-la-Garenne protestowali posłowie i mieszkańcy uznając odprawianie modłów za "nieakceptowalne wykorzystanie przestrzeni publicznej".

Modlitwy na ulicach Clichy-la-Garenne odprawiane są co piątek od marca - to forma protestu muzułmanów przeciwko zamknięciu lokalnego meczetu. Władze Clichy-la-Garenne zdecydowały, że w budynku, w którym znajdował się meczet zlokalizowana zostanie biblioteka.

Protestujący muzułmanie oskarżają władze, że nie zaoferowały im odpowiedniego miejsca na zbudowanie nowego meczetu. Minister Collomb przyznaje, że to błąd. - Muzułmanie muszą mieć miejsce do modlitwy. Dopilnujemy, by konflikt został rozwiązany w ciągu kilku tygodni - podkreślił.

Tymczasem muzułmanie z Clichy-la-Garenne zapowiadają, że w kolejny piątek znów odprawią modły na ulicach.

10 listopada ok. 100 Francuzów starało się zablokować modlących się zakłócając ich modlitwy śpiewaniem francuskiego hymnu narodowego.

Burmistrz Clichy Remi Muzeau podkreśla, że w mieście istnieje inny meczet - ale przedstawiciele lokalnej społeczności muzułmanów twierdzą, że jest za mały, a ponadto dojazd do niego jest trudny.

We Francji mieszka obecnie ok. 5 mln muzułmanów.

Źródło: thelocal.fr
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA