fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Polska w europejskiej obronności dzięki Dudzie

PAP
Polska przystąpi do projektu stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności (PESCO). W poniedziałek taką decyzję przedstawiciele rządu notyfikują w Brukseli.

Udział naszego kraju do końca nie był pewny. Z naszych informacji wynika, że zadecydowało zaangażowanie w tej sprawie prezydenta Andrzeja Dudy. MON zachowywał w tej sprawie daleko posuniętą powściągliwość.

Projekt był negocjowany w grupie czterech dużych państw Wspólnoty (Niemcy, Francja, Hiszpania i Włochy), bez udziału naszego kraju. Ma być odpowiedzią na Brexit: sygnałem, że kraje “27” wciąż wiążą wielkie projekty na przyszłość.

 Kraje, które biorą udział w PESCO zobowiążą się do poprawy swoich zdolności wojskowych oraz zaangażują się we wspólne projekty zbrojeniowe z udziałem przynajmniej trzech przedsiębiorstw z dwóch krajów członkowskich. MON do tej pory stawiał raczej na współpracę w tej dziedzinie z Amerykanami. Projekt PESCO zakłada także powstanie sztabów dowodzenia dla przygotowania operacji wojskowych, którymi nie byłoby zainteresowane NATO.

Jeszcze w czwartek hiszpański “El Pais” podał, że w inicjatywie weźmie udział 21 krajów. Według gazety nie przystąpiłaby do niego Polska. Nasz kraj byłby po Brexicie jedynym dużym państwem UE, który nie brałby udział w pracach PESCO.

Wbrew nadziejom Francji nie zostanie jednak powołany duży fundusz na rzecz zbrojeń – nie chciały tego Niemcy. Nie będzie też minimalnych warunków udziału w projekcie jak poziom wydatków na zbrojenia.

 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA