fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Kneset debatuje nad kontrowersyjnym prawem uciszającym muezinów

123RF, Serdar Basak
Izraelski parlament będzie obradował nad ustawą, której celem jest wyciszenie megafonów, przez które muezini wzywają muzułmanów do modlitw. Przeciwnicy tej ustawy zauważają, że przepis dotknie też syren ogłaszających Żydom nadejście dnia odpoczynku, szabasu.

Początkowo projekt ustawy dotyczył wyciszenia wszystkich megafonów. Jednak izraelski minister zdrowia, ultraortodoksyjny Żyd Jakow Litzman, zablokował ją z obawy przed tym, że dotnie ona również żydowskie sygnały religijne.

W wyniku tego sprzeciwu projekt został zmodyfikowany tak, że wyciszenie megafonów obowiązywałoby w godzinach 23-7, co objęłoby wzywanie muezinów tylko na pierwszą obowiązkową w ciągu dnia modlitwę.

Projekt ustawy zostanie poddany pod obrady najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu.

I choć wymaga trzykrotnego głosowania i wcale nie jest pewne, czy Kneset ten przepis przyjmie, projekt ustawy już wywołał oburzenie w całym muzułmańskim świecie.

Nie tylko zresztą muzułmanie są mu przeciwni. Sami Izraelczycy uważają, że przepisy te stanowiłyby zagrożenie dla wolności religijnej i za niepotrzebną prowokację.

Popierający z kolei projekt ustawy skrajnie prawicowy polityk Moti Yogev argumentuje, że prawo to jest niezbędne w celu uniknięcia zakłócenia życia codziennego setek tysięcy niemuzułmańskich mieszkańców Izraela, a ponadto - jak twierdzi - niektórzy muezini nadużywają swojej funkcji, wykorzystując ją do wzbudzania nienawiści do Żydów.

Stare miasto w Jerozolimie

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA