fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Kupujący płaci 2 proc. PCC za używane rzeczy

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Ten, kto nabywa używane auto lub inne przedmioty, musi zapłacić podatek od czynności cywilno-prawnych. Zwolnione z podatku są rzeczy warte mniej niż 1000 zł.

O ile sprzedawca musi liczyć się z koniecznością zapłaty podatku dochodowego, o tyle kupujący podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych (PCC). Zgodnie z art. 9 pkt 6 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zwolnione jest nabycie rzeczy ruchomych, jeśli podstawa opodatkowania nie przekracza 1000 zł.

– Podatek jest obliczany od pełnej wartości podstawy opodatkowania. Nie tylko od nadwyżki ponad kwotę 1000 zł. – wyjaśnił wiceminister finansów Wiesław Janczyk w odpowiedzi na interpelację poselską nr 11601.

W przypadku umowy sprzedaży podatnikiem jest kupujący i to on musi zapłacić daninę. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą zawarcia umowy sprzedaży. Kupujący ma 14 dni, by złożyć w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania deklarację PCC-3 oraz zapłacić kwotę podatku.

Przykład: Pan Antoni kupił od znajomego używany samochód. Obaj są osobami fizycznymi, nieprowadzącymi działalności gospodarczej. Pan Antoni zapłacił za auto 10 tys. zł, więc kwota podatku wyniesie 200 zł.

Uwaga! Urząd skarbowy może zakwestionować kwotę podatku, jeśli wskazana cena zakupu odbiega od wartości rynkowej.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA