fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Kiedy prezenty dla dzieci trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego

123RF
Rodzice powinni zgłosić do urzędu skarbowego prezenty otrzymane przez ich dziecko o wartości przekraczającej 9637 zł w ciągu pięciu lat.

Ministerstwo Finansów wyjaśniło w odpowiedzi na interpelację 4146 zasady rozliczenia prezentów przekazywanych dzieciom z różnych okazji, np. komunii.

Poseł Paweł Kobyliński zwrócił uwagę, że wszelkie prezenty otrzymane przez małoletniego od najbliższej rodziny mogą podlegać opodatkowaniu, jeżeli ich łączna wartość w ciągu pięciu lat przekroczy kwotę 9637 zł od jednej osoby. Rodzice unikną podatku, zgłaszając darowiznę na formularzu SD-Z2 w ciągu sześciu miesięcy od otrzymania tej kwoty przez dziecko przelewem lub przekazem pocztowym. Jeśli jednak ktoś ofiaruje dziecku gotówkę, to rodzice nie mają już prawa do zwolnienia. Za brak zapłaty daniny grozi im sankcyjna stawka 20 proc. Natomiast w przypadku, gdy dziecko dostanie prezent od osoby niespokrewnionej, np. od znajomych, to wartość łączna w ciągu pięciu lat nie może przekroczyć kwoty 4902 zł.

Poseł zapytał, w jaki sposób fiskus chce zweryfikować, co jest prezentem, a co zakupem związanym z potrzebami bieżącymi. Jak zamierza egzekwować obowiązek zawiadamiania urzędów skarbowych o otrzymanej przez dzieci gotówce?

Wiceminister Wiesław Janczyk przypomniał w odpowiedzi, że zgodnie z art. 4a ustawy podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki), wstępnych (rodzice, dziadkowie), pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Warunkiem jest otrzymanie środków na rachunek płatniczy, bankowy lub przekazem pocztowym oraz zgłoszenie ich do urzędu.

Zaznaczył, że weryfikacja prawidłowości wywiązywania się z obowiązków w zakresie podatku od spadków i darowizn może następować w toku prowadzonych przez organy podatkowe czynności sprawdzających, kontroli i postępowań podatkowych.

– Nieprawidłowości ujawniane są przy weryfikowaniu źródeł pochodzenia majątku – czytamy.

Typowanie obszarów do kontroli odbywa się co do zasady na podstawie analizy ryzyka lub na podstawie ustaleń Najwyższej Izby Kontroli.

Ministerstwo poinformowało też, że ogólne wpływy z podatku od spadków i darowizn wyniosły ponad 246 mln zł w 2015 r.

Doradca podatkowy Andrzej Sadowski wyjaśnia, że fiskus może sprawdzić prawidłowość rozliczenia darowizn w trakcie postępowań dotyczących np. nieujawnionych źródeł przychodów. Zdarza się, że podatnik mający problem z wyjaśnieniem, skąd pochodzi jego majątek, powołuje się na niezgłoszone wcześniej podarunki.

– Źródłem problemów są często darowizny otrzymane w formie gotówkowej, nieudokumentowane i niezgłoszone do urzędu. By uniknąć kłopotów, wpłaty powinny wpływać na konto. W praktyce jednak dzieci otrzymują zwykle na tyle niewysokie kwoty, że pozostają one poza zainteresowaniem fiskusa – mówi.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA