fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Rusza akcja e-PIT, skarbówka udostępni roczne zeznania za 2019 rok

Adobe Stock
Pracownicy, zleceniobiorcy czy wykonujący umowy o dzieło dostaną od fiskusa deklarację podatkową za zeszły rok. Przedsiębiorcy na razie nie.

15 lutego startuje akcja rocznych rozliczeń. Tego dnia większość podatników znajdzie swoje zeznanie na prowadzonym przez Ministerstwo Finansów portalu podatkowym pod adresem podatki.gov.pl.

Na portalu będą, tak jak w zeszłym roku, zeznania PIT-37 i PIT-38. Z pierwszych mogą skorzystać pracownicy, osoby zatrudnione na podstawie umowy o dzieło, umowy zlecenia, a także członkowie zarządów albo rad nadzorczych. Z drugich mający przychody z kapitałów, np. ze sprzedaży akcji na giełdzie.

PIT-37 i PIT-38 można poprawiać albo uzupełnić o ulgi. A także zaakceptować bez żadnych zmian. Ostatni dzień na rozliczenie to 30 kwietnia. Co ważne, zeznanie uznaje się za złożone nawet wtedy, gdy podatnik nic z nim nie zrobi.

Deklaracje przygotowane przez skarbówkę dostaną po raz pierwszy wynajmujący. Zarówno rozliczający się według skali (PIT-36), jak i ci, którzy płacą ryczałt od przychodów (PIT-28). Szerzej piszemy o nich na str. C4–C5.

Czytaj także:

Na razie na pomoc skarbówki nie mają co liczyć przedsiębiorcy. Mieli dostać w tym roku zeznania, ale Ministerstwo Finansów nie zdążyło przygotować się do ich wypełnienia.

W tegorocznych deklaracjach jest parę nowości. Przede wszystkim skarbówka uwzględni wprowadzone w zeszłym roku zwolnienie z podatku dla młodych (do 26 lat). Przykładowo, jeśli od wynagrodzenia z etatu takiej osoby pobierane były zaliczki, w zeznaniu rocznym fiskus wskaże, że można się ubiegać o ich zwrot.

Ministerstwo Finansów zapewnia też, że deklaracje będą automatyczne uwzględniać ulgę na dziecko powyżej 18. roku życia (jeżeli studiuje lub jest doktorantem). A także urodzone w 2019 r.

W e-PIT znajdzie się informacja o stanie zwrotu nadpłaty przez urząd. Na jej oddanie fiskus ma 45 dni. Jeśli zdecydujemy się na zeznanie papierowe, skarbówka zwraca nadpłatę w ciągu trzech miesięcy od jego złożenia.

Osoby, którym wychodzi podatek do zapłaty, muszą go przelać na swój indywidualny rachunek (tzw. mikrorachunek podatkowy).

W zeszłym roku fiskus dostał prawie 7 mln e-PIT. Ministerstwo Finansów podaje, że po uwzględnieniu wspólnych deklaracji małżonków z usługi w pierwszym roku jej działania skorzystało aż 8,8 mln osób.

Oczywiście zeznanie roczne można też wypełnić, korzystając z systemu e-Deklaracje, a także z papierowych formularzy, które są dostępne w każdym urzędzie skarbowym.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA