fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Tomasz P. Terlikowski: Zmienna empiria nie jest dla metafizyków

Fotorzepa, Rafał Guz
Takie drobiazgi jak empiria nigdy nie powinny zaprzątać głowy prawdziwego filozofa. Czego, jak czego, ale tego nauczyłem się przez lata studiowania filozofii i obcowania z tuzami tej dziedziny wiedzy. Zawsze rozbawiały mnie też historie o profesorach, którzy przychodzili z koszem na śmieci na wykłady, zakładali różne buty do garnituru albo myliły im się miesiące i daty wykładów. Wszystko to aż do momentu, gdy zorientowałem się, że i mnie... jakby to powiedzieć, dotykać zaczyna owa przypadłość filozofów.

Kilka dni temu wróciłem z Ziemi Świętej i dwa dni później, wbrew protestom żony miałem pojechać do Krakowa. Tam odbywał się (tak sądziłem) kongres, w którym miałem wziąć udział. Żona nie bardzo chciała mnie puścić, protestowała, przekonywała, że za krótko byłem w domu, że przesadzam z podróżami, ale postawiłem na swoim. W końcu temat ważny, ja się zobowiązałem i w ogóle trzeba było jechać. Rano wsiadłem do pociągu i ruszyłem w drogę. Korzyść z drogi była niewątpliwa, bo przeczytałem książkę, popatrzyłem na polskie krajobrazy i w ogóle miło spędziłem czas.

Na miejscu przeszedłem się pięknymi, słonecznymi Plantami (chociem urodzony warszawiak, muszę przyznać, że królewskie miasto rzeczywiście jest piękne), popodziwiałem widoki i doszedłem do miejsca, gdzie – jak zapamiętałem – miał odbywać się kongres. Trochę byłem zaskoczony, że wszystko było zamknięte na głucho, ale uznałem, że widocznie tak miało być, że impreza może nieduża. N...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA