fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Fantastyczne wizje przyszłości Polski

Shutterstock
Literackie wizje przyszłości Polski są mocno rozchwiane. Niektórym pisarzom śni się ojczyzna w pełni chwały, innym jej upadek i pożarcie przez sąsiadów. To, co może się zdarzyć, mieści się gdzieś między tymi skrajnościami.

W polskiej fantastyce naukowej bardzo długo nie wypadało zajmować się przyszłym losem ojczyzny. Raz – bo ograniczenia cenzury nie pozwalały rozwinąć skrzydeł. Dwa – bo obowiązujący model tej literatury preferował kwestie techniki, wielkich wynalazków i odkryć naukowych, które odmienią oblicze cywilizacji. Ale najważniejszym powodem było chyba to, że pisarze fantaści podzielali przekonanie ogółu, iż komunizm, zanim upadnie, będzie gnił jeszcze ze 200 lat, a my razem z nim. Wszystko zmieniło się więc po 1989 r.

W ramach niepisanej umowy między autorami do rzadkości należało opiewanie Polski kosmicznej, astronauci mieli wyłącznie anglosaskie albo rosyjskie nazwiska. Użycie polskich, jeśli już się zdarzało, powodowało niezamierzone efekty komiczne. Jak mógł mieć przyszłość w kosmosie kraj, który nie miał jej na Ziemi?

Jeśli upadkiem Związku Sowieckiego zostali zaskoczeni politycy, politolodzy, specjalnie ćwiczeni w zagadnieniu sowietol...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA