fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Plus Minus

Wawel, getto, Czeczenia

materiały prasowe
Na miesiąc przed obchodami rocznicy odzyskania niepodległości warto zajrzeć do nieocenionego kwartalnika „Karta", który traktuje o odrodzonej II RP, ale w sposób nieoczywisty.

Temat numeru brzmi „Polka niepodległa" i w związku z tym znajdziemy w nim teksty międzywojennych działaczek i publicystek zaangażowanych w sprawy społeczne, m.in. Jadwigi Krawczyńskiej, Justyny Budzińskiej-Tylickiej czy bodaj najsłynniejszej feministki II RP – Ireny Krzywickiej.

Jednak zacny emancypacyjny materiał okładkowy to tylko wstęp do tekstów jeszcze ciekawszych. Choćby zebranych przez Bartłomieja Gajka świadectw i dokumentów o konflikcie wawelskim wokół trumny marszałka Piłsudskiego, a także wspomnień Bernarda Konrada Świerczyńskiego (1922–2002), chłopaka z Woli, który podczas okupacji pomagał Żydom, przemycając żywność, lekarstwa i pocztę pomiędzy gettem a pozostałą częścią Warszawy.

Październik to także miesiąc, kiedy warto pamiętać o powstańcach warszawskich, dlatego godny polecenia jest fragment wspomnień Olgierda Sawickiego ps. Konrad, który w 1944 r. miał 19 lat. Ciekawy jest również tekst o rumuńskich „żołnierzach wyklętych", ukrywających się w Karpatach. Jednak najbardziej interesujący wydał mi się dziennik młodej Rosjanki, która przeżyła w Groznym I i II wojnę czeczeńską oraz liczne rosyjskie bombardowania. Ten poruszający pamiętnik ma wartość nie tylko jako świadectwo, ale ma również liczne walory literackie – jego autorka Polina Żerebcowa to obecnie 33-letnia pisarka i poetka, mieszkająca w Finlandii, gdzie dostała azyl.

Najlepsze w kwartalniku jest to, że niemal wszystkie artykuły są fragmentami większych publikacji, które albo niedawno się ukazały, albo wkrótce trafią do druku, więc jeśli kogoś zainteresują poszczególne historie, to można je kontynuować w formie książek.

„Karta" nr 96, lato 2018, wyd. Fundacja Ośrodka Karta

PLUS MINUS


Prenumerata sobotniego wydania „Rzeczpospolitej”:


prenumerata.rp.pl/plusminus


tel. 800 12 01 95

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA