Wyjść z siebie i nie wrócić

Tadeusz Dąbrowski to jeden z najbardziej rozpoznawalnych głosów poezji średniego pokolenia. Na co dzień związany z redakcją czasopisma literackiego „Topos", właśnie ogłosił swoją kolejną książkę z wierszami – „Scrabble".

Publikacja: 21.08.2020 18:00

Wyjść z siebie i nie wrócić

Foto: materiały prasowe

Autor „Czarnego kwadratu" (2009) jest poetą materialnych konkretów, wokół których krążą jego twórcze myśli. Trzyma się świata przedmiotów, jakby w przekonaniu, że bez nich tracimy orientację i rezon. Ale w tym suchym, sprawozdawczym tonie, w poetyce szorstkości, objawia się nam niekiedy metafizyczny rewers. Jakaś niezgłębiona niewiadoma mości się w opisywanych przedmiotach i zjawiskach. O śmierci pisze Dąbrowski bez ceregieli, ale zachowuje powagę wobec jej niepoznawalności. O formach, jakie może przyjmować współczesna religia, pisze krytycznie, ale już o wierze przejmująco i nierozstrzygalnie. Człowiek z tych wierszy uwikłany jest we własne chucie, które mają potencjał, by wywracać życie do góry nogami. Zaplątany jest też we własne myśli, od których trawi go czasami wewnętrzna gorączka. Wreszcie zanurzony jest w swe własne poszukiwania – to nieustanne próby wyjścia poza to, co fizyczne, co dobitnie łączy człowieka ze sferą profanum. Pochłonięty rozmową z mistrzami poeta nieustannie dialoguje z Różewiczem, Staffem, Miłoszem.

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Kto zostanie nowym prezydentem? Kto zostanie nowym papieżem? Co się dzieje w USA? Nie przegap najważniejszych wydarzeń z kraju i ze świata!
Plus Minus
Trzaskowski i Nawrocki uwierzyli, że jeden region zdecyduje o wyniku wyborów
Plus Minus
Mariusz Cieślik: To nie Grzegorzem Braunem powinniśmy się martwić
Plus Minus
Michał Szułdrzyński: Czy liberalizm może być jeszcze sexy
Plus Minus
Irena Lasota: Liczę, że ukraińskie drony zaatakują paradę zwycięstwa w Moskwie
Plus Minus
Marcin Duma: Sondaże wyborcze powinny być zakazane? Zarobiłbym na tym więcej
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku