fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mikołaj Ziółkowski: Ustawa o IPN zaszkodziła Festiwalowi Open’er

Fotorzepa/ Darek Golik
Straciliśmy trzech, może czterech artystów przez zamieszanie wokół ustawy o IPN. W szczycie afery i międzynarodowej burzy medialnej nowojorskim agentom nie zależało, żeby dany wykonawca pojawił się w Polsce - mówi Mikołaj Ziółkowski, organizator Festiwalu Open'er.

Plus Minus: To, co teraz pijesz, to sojowe latte?

Mikołaj Ziółkowski: Jako wegetarianin od 27 lat mam spory mandat, żeby powiedzieć: tak, pijmy sojowe. Jest zdrowsze i bardziej ekologiczne. Aczkolwiek ja sam robię to bardzo rzadko.

Tu nie chodzi o zdrowie, tylko o symbole.

Jeżeli ktoś stawia zarzut, że się pije kawę z mlekiem sojowym, to informuję, że świat jest gdzie indziej. To jest sztuczne podgrzewanie konfliktu pomiędzy światem agrarnym a mieszczańskim.

Agrarnym?

Zastanówmy się nad przytykiem o sojowym latte. Jaka jest jego treść? Jaka logika? Przecież świetnie, że ktoś pije taką kawę, bo jego ślad ekologiczny jest mniejszy, a to mleko jest zdrowsze. To ma być zarzut, że ludzie żyją w nowoczesny sposób i piją dobrą kawę? To jest kabaret i narracja, która została wprowadzona w kontrze do zdrowego rozumu. Tak, Open'er jest festiwalem mieszczańskim. I bardzo dobrze. Tylko historia polskiego mieszczaństwa jest stosunkowo ograniczona. Nasze społeczeństwo było w domi...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA