fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sukcesy i wpadki szpiegów w II RP

materiały prasowe
Wydawnictwo Naukowe Akademii Pomorskiej w Słupsku miłośnikom historii Oddziału II zaoferowało niemałą gratkę (niestety także za niemałą i chyba trochę nieadekwatną cenę) – wykłady pułkownika Stefana Mayera o wywiadzie. Mayer to postać wyjątkowa w historii polskich tajnych służb – służył Polsce, począwszy od epopei legionowej, i pełnił różne funkcje, ale znany jest przede wszystkim z tego, że przez prawie dekadę kierował Wydziałem II Wywiadowczym Oddziału II SG, a więc akcjami szpiegowskim wymierzonymi przede wszystkim w Niemców i Związek Radziecki. Nie trzeba tłumaczyć, że lata 30. XX wieku to wyjątkowo ważny i intensywny okres pracy dla wszystkich wywiadów w Europie. Miał więc o czym Mayer opowiadać.

Swoje wykłady prowadził w latach 70. w Londynie dla byłych polskich żołnierzy. Książka ta jest więc też swoistym znakiem tamtej epoki. Wtedy wiele spraw, o których mówił, musiało brzmieć zaskakująco – Mayer często odwoływał się też do przykładów walk wywiadowczych z okresu zimnej wojny. Dziś, gdy napisano setki książek i artykułów na ten temat, opowiadane historie może już nie wywołują dreszczyku emocji, ale wciąż ciekawe jest ich ujęcie przez wybitnego praktyka.

Mayer opowiada nam o pracy wywiadowczej uchwyconej w ramy teorii – choć właśnie jako praktyk ma do niej luźne podejście. Nie przekonują go więc np. ścisłe rozgraniczenia na wywiad płytki i głęboki. Następnie przechodzi do opowieści na temat pozyskiwania informacji w Niemczech i za wschodnią granicą. Przytacza barwne przykłady, opowiada o polskich oficerach i ich agentach, którzy wykradali przeciwnikom ich tajemnice. Pokazuje, jak diametralnie różne musiało być podejście do III Rzeszy, po...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA