fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Arcydzieła porto

Casa Santa Eufemia Ruby 40 zł
materiały prasowe
Jakkolwiek wiedza tajemna przy piciu wina nie jest niezbędna, to warto rozumieć, co znaczą te liczby, skróty i słówka na butelce porto, prawda? To po kolei. Najważniejszy jest podział na ruby (starzone w butelce) i tawny (w wielkiej dębowej beczce).

Ruby można mieszać z innymi rocznikami, szybko zabutelkować i sprzedawać od razu, dlatego jest najtańsze. Ale ruby jest też najdroższe, bo lepsze roczniki zasługują na wino rocznikowe. Najlepsze (ostatnio 2003, 2011, 2016) spokojnie można przechowywać kilkadziesiąt lat, a historyczny rocznik 1963 zdrowo ponad 100 lat. A co to jest LBV? Ano Late Bottled Vintage to wino, które miało zostać sprzedane jako rocznikowe, ale z braku kupców zasiedziało się w beczce 4-6 lat. Tawny z kolei mogą mieć te imponujące liczby na butelce: 10, 20, 30, a nawet 40 lat, to czas, który średnio spędzają w beczce. Jest jeszcze colheita, czyli rocznikowa tawny.

Które lepsze? A państwo kochacie bardziej mamusię czy tatusia? Spór jest nierozstrzygalny – powiedzmy, że miodowobrązowe w barwie tawny jest bezpieczniejsze, pewniejsze, ale umówmy się, że nic nie przebije rocznikowego porto.

Niepoort, Taylor's, Kopke, Osborne, Graham's – listę słynnych producentów można ciągnąć bez ...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA