Profesor też człowiek

W historii najbardziej intrygujące nie są suche fakty ani uporządkowane daty. Najciekawsze wydaje się spojrzenie na świat oczami minionych pokoleń. Właśnie taką możliwość dają wydane przez Kartę dzienniki i wspomnienia Hanny Świdy-Ziemby, uznanego naukowca, uczestniczki życia publicznego, która naukowo zajmowała się stalinizmem.

Publikacja: 22.02.2019 17:00

Profesor też człowiek

Foto: Rzeczpospolita

Poczynając od lat 30. XX wieku, obserwujemy okoliczności jej dojrzewania w inteligenckiej rodzinie w Wilnie. Dostrzegamy wzbierające powoli konflikty społeczne i narodowościowe. Potem wojna, okupacja litewska i przystosowywanie się do realiów komunistycznych. Część tekstów to wspomnienia spisane post factum, z perspektywy minionych lat, ale z czasem w książce znajdziemy coraz więcej ciekawych myśli i obserwacji w pisanych na bieżąco dziennikach.

I chociaż nie znajdziemy w zapiskach zmarłej w 2012 r. profesor ani syntetycznej historii całego PRL, ani całego życia autorki, to jednak potrafiła ona w swych tekstach uchwycić ciekawe zjawiska społeczne, np. relacje między kupującymi a ekspedientkami pod koniec PRL.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Decyzje Benjamina Netanjahu mogą spowodować upadek Izraela
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Plus Minus
Prawdziwa natura bestii
Plus Minus
Śmieszny smutek trzydziestolatków
Plus Minus
O.J. Simpson, stworzony dla Ameryki
Plus Minus
Upadek kraju cedrów