fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Pólnica czy Jezus? Awantura w kaszubskiej gminie

Pólnica, Purtk. Czy pozostaną turystyczną atrakcją?
Titës/wikipedia
„Poczuj kaszubskiego ducha", zachęca nazwa szlaku turystycznego. Można poczuć, można i zobaczyć – rzeźby 13 postaci z kaszubskiego bestiariusza stały tu od lat i miały po odnowieniu wrócić. Część miejscowych chrześcijan powiedziała jednak: nie.

Tłuczewo, wioska zachowała dawny układ urbanistyczny, nietrudno się domyślić, że była to osada młynarza. Most na Łebie, szum, warkot jakiś taki, woda porusza kołem, znajduje się tu mała elektrownia wodna. Pani w sklepie mówi, że to szwagra turbina, ale „niewiele prądu daje".
Stoi tu Pólnica.

Pólnica, postać z bestiariusza kaszubskiego. Znana jest z tego, że nago w samym wianku na głowi urządza sobie konne przejażdżki po miedzach, doglądając plonów. Dba o to, żeby były obfite. A piękna jest niezmiernie. Niby to dobry duch, choć przecież niebezpieczny. Bo kiedy jaki chłop spojrzy na Pólnicę, to przepadł. Uschnie z miłości do niej, a ona nie będzie w stanie odwzajemnić uczucia. Taka kaszubska femme fatale.

Była wiosna 2018 r., drewniana Pólnica bezwstydnie mokła w deszczu z obnażonym biustem i to tuż obok placu zabaw dla dzieci. Jej koń miał przegniłą nogę. Kilka lat wcześniej gmina Linia postanowiła przyjąć hasło marketingowe: „Poczuj kaszub...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA