Tomasz Słomczyński

Tomasz Słomczyński. Kaszëbë - trudne powojenne losy Kaszubów

Pierwsze zderzenie z nową Polską było dla Kaszubów przykre i bolesne. Okazało się, że nadal dla wielu pozostają Niemcami, nawet jeśli deklarują swoją polskość. Niby wiadome było, że zmuszano ich do stawania się obywatelami Rzeszy, niby wszystko zostało wyjaśnione, ale niesmak pozostał. Na kolejne lata.

Mikrowyprawy lepsze niż Egipty i Chorwacje

Tego lata raczej nie będziemy się wyprawiali nad turkusowe morza do ciepłych krajów. Pojedziemy do najbliższego lasu, nad jezioro, pod namiot lub na wędrówkę. Jak w PRL.

A jeśli ryba na Bałtyk nie wróci

Zamiast dorszy łowią śmieci. Wkrótce ich łodzie mogą trafić na złom. Na losie przybrzeżnych rybaków z polskiego Wybrzeża ciążą konkurencja wielkich jednostek, złożone procesy morskiej biologii i nieżyciowa unijna biurokracja.

Polak Kaszubie wilkiem

Sto lat temu, 10 lutego 1920 r., generał Haller dokonał symbolicznego aktu zaślubin Polski z morzem. Po początkowym entuzjazmie ludność połączonych wówczas z Rzecząpospolitą terenów mogła się poczuć jak pod okupacją.

Pólnica czy Jezus? Awantura w kaszubskiej gminie

„Poczuj kaszubskiego ducha", zachęca nazwa szlaku turystycznego. Można poczuć, można i zobaczyć – rzeźby 13 postaci z kaszubskiego bestiariusza stały tu od lat i miały po odnowieniu wrócić. Część miejscowych chrześcijan powiedziała jednak: nie.

Zespół deficytu natury. Czego uczą w zielonej szkole i przedszkolu

Właśnie wchodzi w dorosłe życie pierwsze pokolenie dzieciaków, które znaczną część swojego życia przeniosły do świata wirtualnego. W tym realnym funkcjonowały w środowisku zabetonowanym, pozbawionym szeregu naturalnych bodźców. Czy w systemie edukacji powinno znaleźć się miejsce na doświadczanie natury?

Zapomniani Sprawiedliwi wśród Narodów Świata, czyli jak Kaszubi ratowali Żydów

Narażając własne życie, z samobójczą odwagą, Kaszubi ratowali podczas wojny uczestników „Marszu śmierci". Wielu z nich pozostaje dziś bezimiennymi lub zapomnianymi, tak jak Monika Szwertfeger – Sprawiedliwa wśród Narodów Świata.

Brzeziński: Wałęsa wchodzi do komendanta

Na scenie historii przyszły przywódca „S" pojawia się w Grudniu '70 w Gdańsku – mówi historyk IPN Piotr Brzeziński i odtwarza jego niejasną rolę w tamtych wydarzeniach.

Urzędniczy absurd z przyrodą w tle

Przygotowywanie niezbędnych dla wielu inwestycji tak zwanych ocen środowiskowych to dziś pole do nadużyć.

Najwięcej dzieci rodzi się na Kaszubach

W powiecie kartuskim rodzi się najwięcej dzieci w Polsce. Wielodzietności sprzyja nie tylko tradycyjna kultura.