fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Bohdan Szklarski: W USA rozum starł się z nadzieją i przegrał

AFP/Angela Weiss
Ameryka żyje w stanie napięcia, rosnącego rozwarstwienia, ubożenia klasy średniej, nie mówiąc o klasie robotniczej. Globalizacja wyprowadziła mnóstwo dobrze płatnych miejsc pracy za granicę. W efekcie ludzie muszą pracować na półtora etatu albo nawet na dwóch, żeby utrzymać rodzinę - mówi Elizie Olczyk dr hab. Bohdan Szklarski, profesor z Ośrodka Studiów Amerykańskich UW, wykładowca Collegium Civitas.

Plus Minus: Świat z zapartym tchem obserwował wydarzenia na Kapitolu, gdy tłum zwolenników Donalda Trumpa, ustępującego prezydenta, wdarł się do budynku i przerwał obrady, podczas których Senat i Kongres zatwierdzały głosy elektorskie. Czy to wydarzenie pana zaskoczyło?

Bardzo. Byłem w szoku. Wiedziałem, że po Donaldzie Trumpie można się spodziewać wszystkiego, a więc i takiego rozwoju wydarzeń po wyborach. Z drugiej strony nie spodziewałem się, że demonstrantom tak łatwo pójdzie. Że można było w ogóle wejść do miejsca, które jest świątynią demokracji, i je zdemolować.

Wielkiej demolki nie było. Trochę porozrzucanych papierów.

To prawda, tłum wydawał się z początku dosyć potulny. Widać było pewien szacunek dla miejsca, ale równocześnie chęć zademonstrowania siły i przekonanie o słuszności. To ono napędzało tłum. Potem okazało się, że zagrożenie było bardziej znaczące. A świat oglądał to w szoku.

Dlaczego część wyborcó...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA