fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kto zarabia 5000 zł miesięcznie

Adobe Stock
Dla przeciętnie zarabiającego Polaka szeroko niedawno rozpowszechniana przez media informacja Głównego Urzędu Statystycznego o średnim grudniowym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw w wysokości 4973 zł wydaje się zawyżona.

Fakt, że miesięczne wypłaty przeciętnego Polaka są niższe od średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, może wielu wręcz bulwersować. Wynika to przede wszystkim z braku rzetelnego wyjaśnienia, co tak naprawdę oznacza wielkość podanego średniego wynagrodzenia.

Po pierwsze, odnosi się ona do wypłat brutto, czyli bez potrąceń zaliczki na podatek PIT i składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Wypłata netto od 5000 zł jest znacznie niższa i wynosi ponad 3500 zł, czyli takie wynagrodzenie powinno być porównywane z wypłatami „na rękę".

Po drugie, podane wynagrodzenie dotyczy tylko zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw, których jest ok. 6 mln. Oznacza to, że nie odnosi się ono do pracowników sfery budżetowej, czyli pracowników oświaty, służby zdrowia, urzędników, sektora bankowego i ubezpieczeniowego oraz rolnictwa, razem do ok. 2,5 mln osób. Wyłączenie z obliczeń średniej dotyczy także mikrofirm o liczbie pracujących poniżej dziesięciu osób...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA