fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ochrona zdrowia

Niedzielski: Przywracamy wykonywanie zabiegów planowych

minister zdrowia Adam Niedzielski
Fotorzepa, Jakub Czermiński
- W najbliższym czasie w coraz większym stopniu będziemy znosili ograniczenia w całym sektorze opieki zdrowotnej - oświadczył minister zdrowia Adam Niedzielski, informując, że 4 maja zniesiona zostanie wydana na jego polecenie rekomendacja dotycząca ograniczenia wykonywania zabiegów planowych.

We wtorek Ministerstwo Zdrowia informowało, że za pomocą testów koronawirusa SARS-CoV-2 stwierdzono u kolejnych 2 296 osób. To najniższa dobowa liczba przypadków od 210 dni.

- Ostatnie wyniki epidemiczne napawają nas optymizmem - skomentował na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Widzimy, że tendencja do zmniejszania liczby zachorowań (zakażeń - red.) się utrzymuje. Dynamika tego procesu jest bardzo duża, bo cały czas spadki z tygodnia na tydzień są rzędu 30-40 proc. - mówił.

Koronawirus w Polsce - najnowsze dane:
Pierwszy od trzech tygodni wzrost liczby zajętych respiratorów
Najmniej nowych zakażeń od siedmiu miesięcy

- Dlatego chcieliśmy czym prędzej uruchomić zabiegi planowe, żeby stopniowo przywracać normalność również w systemie opieki medycznej - oświadczył.

- Ograniczenia w coraz większym stopniu będziemy znosili w najbliższym czasie w całym sektorze opieki zdrowotnej - dodał.

Adam Niedzielski ocenił, że przywracanie możliwości wykonywania zabiegów planowych jest "bardzo znaczącym ruchem". - 4 maja to ta data, kiedy rekomendacja dotycząca ograniczenia wykonywania zabiegów planowych, która była wydana na moje polecenie przez NFZ zostanie zniesiona - ogłosił.

Minister zdrowia zapowiedział, że w ramach przywracania normalnego funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej zmniejszona zostanie infrastruktura przeznaczona "na walkę z covidem".

Zdaniem Niedzielskiego, spadek liczby hospitalizacji osób z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa jest wyraźny i w ciągu tygodnia wyniósł ok. 5 tys. - Dlatego zdecydowaliśmy się w znaczący sposób redukować infrastrukturę, która jest przeznaczona na walkę z covidem i przywracać ją do normalnego, zwykłego systemu opieki zdrowotnej - powiedział minister.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA