fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ochrona zdrowia

Senator PiS: Nie nadrobimy wszystkiego w ciągu czterech lat

Fotorzepa/ Jerzy Dudek
- Rok 2020 to dodatkowe pieniądze na programy onkologiczne. To 11 miliardów złotych. Rząd PiS przeznaczył z budżetu dodatkowe środki finansowe na służbę zdrowia, w 2019 roku , dodatkowe 2 miliardy złotych. My dążymy do tego, aby wydatkować 6 procent PKB na służbę zdrowia - przekonywał Wojciech Skurkiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

W ubiegłym tygodniu Sejm odrzucił weto Senatu i ponownie przyjął nowelizację ustaw o radiofonii i telewizji oraz abonamentowej, na mocy której TVP i Polskie Radio mają otrzymać rekompensatę w wysokości 1,95 mld złotych w postaci papierów wartościowych. Senat chciał, aby środki te przekazać na onkologię. Obecnie opozycja proponuje poprawki do budżetu, które pozwolą na wygospodarowanie 1,95 mld zł dodatkowych środków na leczenie osób z chorobami nowotworowymi.

Prezydent nie podjął jeszcze decyzji, czy podpisze nowelizację. O weto w tej sprawie apelują niego sejmowe ugrupowania opozycyjne.

- Rok 2020 to dodatkowe pieniądze na programy onkologiczne. To 11 miliardów złotych. Rząd PiS przeznaczył z budżetu dodatkowe środki finansowe na służbę zdrowia, w 2019 roku , dodatkowe 2 miliardy złotych. My dążymy do tego, aby wydatkować 6 procent PKB na służbę zdrowia - mówił w niedzielę w TVP Info Wojciech Skurkiewicz z PiS, po dyskusji, jaka przetoczyła się w sprawie finansowania onkologii.

- Nie nadrobimy wszystkiego w ciągu czterech lat - zaznaczył. - Np. w  2015 roku przyjęto na wojskowe studia medyczne 40 maturzystów, a w tej chwili przyjęliśmy 150 maturzystów - podkreślał jednak.

Senator krytykował przy tym opozycję, ponieważ „to za rządów PO i PSL szpitale przekształcano w spółki prawa handlowego, nastawione na zysk”. - I teraz jeden ze szpitali w Radomiu zamyka poszczególne oddziały, bo jest prowadzony remont od trzech lat i oddział nie funkcjonuje. Szpital ogranicza przyjęcia pacjentów. Spółka prawa handlowego musi się bilansować i dyrekcja umywa ręce - mówił.

Wiceminister obrony podkreślał, że „budżet Ministerstwa Zdrowia, ten którym dysponuje NFZ, wzrósł na przestrzeni ostatnich czterech lat w sposób znaczący”. - 30 miliardów złotych w stosunku do 2015 roku, to jest zwiększenie skokowe. W realiach budżetu 2020 roku - 2 procent PKB to jest 50 miliardów. To znacznie ponad 1,5 procenta PKB - przekonywał.

Źródło: rp.pl/ TVP Info
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA