Reklama
Rozwiń

Bateria kwantowa, która nigdy się nie rozładuje

Naukowcy przedstawili projekt baterii kwantowej, która pozwoli na zasilanie urządzeń w skali nano. Teoretycznie pozwala ona na bezstratne magazynowanie energii w nieskończoność.

Publikacja: 02.11.2019 17:40

Bateria kwantowa, która nigdy się nie rozładuje

Foto: Shutterstock

Istnieje możliwość, że bateria litowo-jonowa, za którą trzech naukowców dostało w tym roku nagrodę Nobla, powoli przechodzi do historii. Naukowcy z Uniwersytetu Alberty oraz Uniwersytetu w Toronto ogłosili właśnie, że opracowali projekt bezstratnej ekscytonicznej baterii kwantowej, czyli takiej, która czerpie energię bezpośrednio z fotonów, podczas ich absorpcji przez elektron.

Taka bateria teoretycznie pozwala na bezstratne magazynowanie energii w nieskończoność. Autorzy twierdzą, że powstanie takiego akumulatora jest w zasięgu ręki.

Te malutkie baterie kwantowe, znacznie mniejsze od ich tradycyjnych odpowiedników, mogłyby być wykorzystane do zasilania różnorodnych urządzeń kwantowych w skali nano, w tym komputerów kwantowych.

Cały problem z tą baterią polega stworzeniu takiego urządzenia, które pozwoli na bezstratne przechowywanie energii  ekscytonicznej. Gabriel Hanna, główny autor badania wyjaśnia, że można to osiągnąć: "Kluczem jest przygotowanie tej sieci kwantowej w tzw. stanie ciemnym", czyli dosłownie w ciemności. Wówczas  otwarty model sieci kwantowej o wysokiej symetrii strukturalnej, który wykorzystywany jest jako platforma do przechowywania energii, nie może wymieniać energii z otoczeniem i staje się odporny na straty energii. Hanna tłumaczy, że energia zgromadzona w akumulatorze może być rozładowana na żądanie poprzez kontrolowany sposób przerwania symetrii strukturalnej sieci.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Nowe technologie
Podcast „Rzecz w tym”: Czy jesteśmy skazani na bipolarny świat technologiczny?
Nowe technologie
Chińska rewolucja w sztucznej inteligencji. Czy Ameryka traci przewagę?
Materiał Promocyjny
Kod Innowacji - ruszył konkurs dla firm stawiających na nowe technologie w komunikacji z konsumentami
Nowe technologie
Niewykrywalny bombowiec strategiczny Sił Powietrznych USA odbył pierwszy lot
Nowe technologie
Co mówią kury? Naukowcy opracowali tłumacza, użyli sztucznej inteligencji