fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nowe technologie

Paryż: Wynalazca wzniósł się przed Macronem na flyboardzie

AFP
Francuski wynalazca i przedsiębiorca wzniósł się w niedzielę nad Polami Elizejskimi przy pomocy flyboardu napędzanego silnikiem turbinowym. Pokaz nastąpił przed prezydentem Emmanuelem Macronem i innymi przywódcami Unii Europejskiej.

Franky Zapata to sportowiec, który ściga się na skuterach wodnych (ma tytuł mistrza świata w tej dyscyplinie), ale jest też założycielem firmy Zapata Racing, która stworzyła latającą deskę tzw. Flyboard. W niedzielę, z karabinem w ręku - by podkreślić możliwość zastosowania dla wojska swojego wynalazku - wzbił się w powietrze w trakcie corocznej parady w Paryżu z okazji Dnia Bastylii.

Francuska minister obrony Florence Parly powiedziała w radiu France Inter przed paradą, że flyboard można testować do różnych zastosowań, „na przykład jako latająca platforma logistyczna lub jako platforma szturmowa”.

Zapata twierdzi, że flyboard może osiągnąć prędkość nawet 190 km na godzinę a obecnie zastosowane baterie wystarczają na 10 minut lotu.

Wynalazca w ramach promocji swojego urządzenia chce w najbliższym czasie przelecieć nad kanałem La Manche - będzie to wymagało po raz pierwszy tankowania w locie, w połowie trasy. Zapata ma zamiar swojego wyczynu dokonać 25 lipca, dokładnie 110 lat po tym jak Louis Bleriot po raz pierwszy przeleciał nad La Manche samolotem.

Źródło: rp.pl/ AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA