fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nowe technologie

Selfie zabijają pięć razy więcej ludzi niż rekiny

AFP
Robienie selfie (zdjęcia wykonywane samemu sobie telefonem komórkowym), co jest niezwykle popularne od ok. dekady, między październikiem 2011 a listopadem 2017 roku doprowadziło do śmierci 259 osób, podczas gdy w tym samym czasie w wyniku ataków rekinów zginęło ok. 50 osób - czytamy w indyjskim "Journal of Family Medicine and Primary Care", cytowanym przez AFP.

AFP podkreśla, że z każdym rokiem ofiar robienia sobie selfie jest coraz więcej, ponieważ coraz lepsze smartfony i tzw. selfie-sticki skłaniają ludzi do podejmowania coraz większego ryzyka, by wykonać idealne zdjęcie.

Mimo że więcej zdjęć selfie wykonują kobiety, to jednak młodzi mężczyźni, bardziej skłonni do podejmowania ryzyka, stanowią 75 proc. ofiar robienia sobie tego typu zdjęć - podkreśla AFP.

Najwięcej ofiar selfie odnotowano w Indiach - jak dotąd w kraju tym, w którym na 1,3 mld mieszkańców przypada 800 mln telefonów komórkowych - w czasie robienia selfie zginęło 159 osób (ponad połowa wszystkich zgonów z tego powodu na świecie).

W Indiach dochodziło do licznych przypadków śmiertelnego potrącania osób przez pociągi w czasie robienia selfie. W związku z dużą liczbą ofiar w Indiach powstały nawet strefy, w których robienie selfie jest zakazane - w samym Bombaju jest ich 16.

Oprócz Indii na liście krajów z największą liczbą ofiar robienia sobie selfie wysoko są też Rosja (16 zgonów) i USA (14).

W Rosji doszło m.in. do tragedii, gdy jeden z amatorów selfie robił sobie takie zdjęcie z miną lądową. W USA najczęściej ofiary selfie ginęły w wyniku postrzelenia się.

Chorwacja za pośrednictwem swojego profilu na Twitterze zwróciła się do turystów z prośbą o "zaprzestanie robienia głupich i groźnych selfie", po tym jak Kanadyjczyk cudem przeżył upadek z wysokości 75 metrów w Park Narodowym Jezior Plitwickich.

Z kolei w styczniu tajwańska celebrytka Gigi Wu, znana z robienia sobie selfie w bikini, na szczycie gór, zginęła spadając w przepaść. Kobieta miała 36 lat.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA