fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Na przekształcenie użytkowania wieczystego we własność poczekamy

Fotorzepa/ Rafał Guz
Wzmianka w księdze wieczystej o opłacie przekształceniowej nie blokuje obrotu lokalem. By jej się pozbyć, trzeba zapłacić i wystąpić do sądu o jej wykreślenie.

Do końca roku już blisko. Większość dużych miast nie wydała wszystkich zaświadczeń potwierdzających przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność. I prędko tego nie zrobi. Budzi to niepokój właścicieli mieszkań. Nie wiedzą co dalej.

Ci, którzy już otrzymali ten dokument, odbierają pisma z wydziałów wieczystoksięgowych sądów, z których wynika, że w księdze wieczystej widnieje wzmianka o roszczeniu o opłatę przekształceniową. Mają więc obawy, że utrudni to obrót mieszkaniem.

A pytań jest więcej.

Na wniosek lub z urzędu

Właściciel lokalu (domu) otrzymuje zaświadczenie z urzędu lub na swój wniosek. W pierwszym wypadku powinno się je otrzymać do końca roku, a w drugim – po upływie czterech miesięcy od złożenia wniosku.

Za dokument z urzędu nic się nie płaci, a za ten wydany na wniosek opłata skarbowa opiewa na 50 zł.

– Złożyłam wniosek o wydanie zaświadczenia i zapłaciłam 50 zł. Minął prawie rok, a zaświadczenia jak nie było, tak nie ma. Dostanę je zapewne w tym samym terminie co inni z urzędu, więc czy dostanę zwrot opłaty? – pyta mieszkanka warszawskiej Pragi- Północ.

– Niestety, nie ma co liczyć na zwrot opłaty ani na szybsze załatwienie sprawy. W dużych miastach użytkowników jest setki tysiące i urzędy miast nie dają rady z dotrzymaniem terminu. Wcześniej czy później zaświadczenie się otrzyma – wyjaśnia Piotr Pałka, radca prawny z kancelarii prawnej Pałka, Derc.

W stolicy nie zdążą

Jak duży jest to problem, widać na przykładzie stolicy.

– Do tej pory wydaliśmy 147 tys. zaświadczeń o przekształceniu prawa użytkowania we własność, a uprawnionych jest około 447 tys. osób. Nie zdążymy wydać wszystkich zaświadczeń do końca roku. Wielu właścicieli musi uzbroić się w cierpliwość i poczekać – tłumaczy Robert Soszyński, wiceprezydent Warszawy.

Jego zdaniem cały proces powinien się zakończyć w połowie 2020 r.

Podobnie jest w innych miastach. Samorządy deklarują, że potrzebują jeszcze minimum pół roku. Mieszkańcy stolicy, którzy nie otrzymali zaświadczenia, mogą sprawdzić na stronie: warszawa19115.pl/przeksztalcenia, czy ich nieruchomość została objęta przekształceniem.

– Choć wyszukiwarka już działa, to nie zawiera pełnego wykazu nieruchomości. Wszystkie informacje mają się w niej znaleźć najpóźniej do końca grudnia – zapewnia wiceprezydent Soszyński.

Opłata straszy w księdze

Osoby, które otrzymały zaświadczenie o przekształceniu, dostają pisma z wydziałów wieczystoksięgowych sądów.

– Dostałam informację o wpisie na moją rzecz do księgi wieczystej. Nie dostałam natomiast zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie. To możliwe? Co gorsza, w księdze widnieje informacja o opłacie przekształceniowej w tym samym dziale, gdzie jest hipoteka. Czy to zablokuje obrót lokalem? – pyta nas inna mieszkanka stolicy.

Prawnicy nie mają wątpliwości, że to mało prawdopodobne.

– Urzędy wysyłają zaświadczenie jednocześnie właścicielowi lokalu oraz do wydziału wieczystoksięgowego sądu rejonowego. Ten zaś w II dziale księgi wieczystej wpisuje prawo własności w miejsce prawa użytkowania wieczystego, a w dziale III pojawi się informacja o roszczeniu miasta z tytułu opłaty przekształceniowej – wyjaśnia mec. Piotr Pałka.

– Wpis o opłacie nie blokuje obrotu nieruchomością. Jeżeli użytkownik zapłaci ją, jeszcze zanim miasto prześle zaświadczenie do sądu, to informacji o roszczeniu nie będzie w księdze. W pozostałych wypadkach będzie ona widnieć do czasu uregulowania opłaty – wyjaśnia mec. Pałka.

Kiedy wzmianka o opłacie zniknie?

Według mec. Pałki stanie się tak po jednorazowym uregulowaniu całej opłaty przekształceniowej albo po wpłaceniu ostatniej raty. Miasto wyda zaświadczenie, że cała należność została spłacona, i trzeba samemu udać się do sądu i złożyć wniosek o jej wykreślenie, dołączając do niego otrzymany z urzędu dokument. Wykreślenie wpisu kosztuje 250 zł.

Adres z ewidencji

I kolejne pytanie: pod jakim adresem urząd wyśle zaświadczenie?

Urząd doręcza zaświadczenie potwierdzające przekształcenie pod adresem wskazanym w ewidencji gruntów i budynków lub innym, na który do tej pory doręczano korespondencję w sprawie użytkowania wieczystego (art. 4 ust. 6 ustawy przekształceniowej).

Nieprawidłowe doręczenie zaświadczenia dotychczasowemu użytkownikowi wieczystemu lub przesłanie zaświadczenia na adres osoby zmarłej nie wpływa na przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności gruntu.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA