fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

House flipping - jak go opodatkować? Jest interpretacja ws. PIT od zarabiania na tanio kupowanych mieszkaniach

Adobe Stock
Przychód ze sprzedaży firmowej nieruchomości wykazujemy w biznesie. Nawet jeśli jest częścią wspólnego majątku.

Coraz więcej osób zarabia na tanio kupowanych mieszkaniach, które remontuje i sprzedaje z zyskiem. To tzw. house flipping. Jak go opodatkować? Czy od dochodu z transakcji można zapłacić liniowy PIT w swojej firmie, jeśli sprzedawany lokal jest też własnością małżonka, który nie prowadzi działalności gospodarczej? Na te pytania odpowiedział dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w niedawnej interpretacji.

Wystąpiła o nią kobieta, która ma własny biznes. Kupuje nieruchomości, remontuje, a następnie sprzedaje. Od dochodu z działalności gospodarczej płaci liniowy PIT.

Czytaj także:

Kobieta chce wiedzieć, jak rozliczyć nieruchomość, którą nabyła w lutym 2021 r. W akcie notarialnym wskazała, że mieszkanie kupuje do firmy. Nie zostało jednak wprowadzone do ewidencji środków trwałych i nie jest amortyzowane. Stanowi bowiem towar handlowy.

Właścicielka firmy zamierza wyremontować lokal. Wydatki będą dokumentowane wystawionymi na nią, z jej numerem identyfikacji podatkowej, fakturami. Po remoncie mieszkanie zostanie sprzedane.

Co budzi wątpliwości właścicielki firmy? Otóż nieruchomość nabyła razem z mężem. Lokal stał się częścią ich wspólnego majątku. Małżonek nie prowadzi działalności gospodarczej, nie partycypuje też w kosztach remontu.

Czy w takiej sytuacji kobieta może rozliczyć sprzedaż nieruchomości w swoim biznesie? Czy cała kwota z transakcji będzie jej firmowym przychodem?

Kobieta twierdzi, że tak. Argumentuje, że z ustawy o PIT nie wynika, aby sposób opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia firmowej rzeczy był uzależniony od tego, czy jest ona składnikiem małżeńskiego majątku.

Co na to fiskus? Podkreślił, że przeważające znaczenie przy sprzedaży nieruchomości nabytej do majątku wspólnego ma to, czy została zakupiona, a następnie zbyta w działalności gospodarczej jednego z małżonków. Jeżeli tak, to przychód rozliczyć powinien, co do zasady, tylko ten małżonek. Wspólność majątkowa nie ma tutaj znaczenia. Liczy się funkcjonalne powiązanie transakcji z działalnością gospodarczą.

Uzyskana z transakcji kwota stanowi w całości przychód jedynie tego małżonka, który faktycznie wykorzystywał nieruchomość do swojego biznesu. Może o tym świadczyć np. wprowadzenie jej do ewidencji środków trwałych lub zaksięgowanie jako towaru handlowego.

Skoro zatem lokal jest składnikiem majątku obrotowego firmy, to przychód z jego sprzedaży będzie rozliczony w działalności gospodarczej. Mimo że nieruchomość jest częścią wspólnego majątku małżonków. Właścicielka firmy może więc opodatkować dochód z transakcji liniowym PIT.

Skarbówka przypomniała też przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie z którymi każdy z małżonków może samodzielnie zarządzać majątkiem wspólnym. W niektórych sytuacjach potrzebna jest jednak zgoda drugiego. Przykładowo do dokonania czynności prawnej prowadzącej do zbycia nieruchomości.

Nr interpretacji: 0115-KDIT3.4011.396.2021.2. PS

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA