fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauka

Palący problem - niska emisja

Fotorzepa
W Polsce oddychamy najgorszym powietrzem w całej Unii Europejskiej.

Dzisiaj przypada Światowy Dzień Ziemi. Po raz pierwszy zorganizowano go w Stanach Zjednoczonych 22 kwietnia 1970 roku. Święto to było reakcją ludzi na niekorzystne zmiany zachodzące w środowisku przyrodniczym. Już pod koniec lat 60 w USA stopniowo dojrzewała świadomość degradacji środowiska naturalnego. Pierwsze hasła ekologiczne pojawiły się w miasteczkach akademickich podczas pamiętnych dyskusji i manifestacji w 1968 r. Spotykały się one jednak jeszcze z bardzo małym oddźwiękiem, a wręcz niezrozumieniem polityków i biznesmenów.

Przypada w dniu w którym na obu półkulach dzień równy jest nocy. W Polsce obchodzimy je od 1980 roku. Co roku tematyka Dnia Ziemi odzwierciedla inne problemy ekologiczne jaki należy się zająć. W tym roku jego obchody będą miały miejsce na Polach Mokotowskich w Warszawie gdzie odbędzie się olbrzymi ekologiczny festyn.

W tym roku przewodnim hasłem jest walka z zanieczyszczeniem powietrza. Co ciekawe w Polsce częściowo uporaliśmy się z zanieczyszczaniem powietrza przez duże zakłady przemysłowe , natomiast wciąż olbrzymim problemem jest smog powodowany przez piece przydomowe i pojazdy spalinowe. W ramach obchodów Dnia Ziemi na stadionie Skry będzie zorganizowana strefa recyklingu. Będzie można oddać wszystko co niepotrzebne wymieniając zużyty sprzęt czy butelki na punkty a punkty na nagrody. Tam też odbędą się kolejne Mistrzostwa Polski w rozkręcaniu komputerów na czas . Organizatorzy tłumaczą , że 1 źle zutylizowana lodówka odpowiada za zanieczyszczenie równe 10 tys. km. przejechanym przez samochód.

Na Polach Mokotowskich natomiast setki stoisk podzielone będzie na strefy : Zerowej i niskiej emisji, Strefę Edukacji, Strefę Ekspozycji, Strefę Świadomego Konsumenta, Alejkę Produktów Tradycyjnych i Regionalnych Mazowsza. Swoje stoiska będą miały Lasy Państwowe i Parki Narodowe. W każdym stoisku nie zabraknie wiedzy dla dorosłych i zabawy dla dzieci.

Obecnie każda z instytucji i organizacji, należących do Sieci Earth Day Network, w sposób charakterystyczny dla siebie i kraju, z którego pochodzi świętuje Dzień Ziemi, wykorzystując przy tym wielobarwne formy i środki przekazu, nawiązując do rodzimej kultury i obyczajowości. Organizatorom przyświeca jeden cel – podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa i propagowanie idei zrównoważonego rozwoju we wszystkich zakątkach świata. Sposób obchodzenia święta Dnia Ziemi w poszczególnych krajach świadczy o niezwykłej różnorodności kultur i zachowań wobec środowiska, o wyjątkowości i specyfice przyrodniczej danego regionu.

Szczegółowy program i informacje na temat Dnia Ziemi na stronie : www.dziensiemi.org.pl

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA