Reklama
Rozwiń

Powrót na Antarktydę

Powrót polskich polarników do nieużywanej stacji im. Dobrowolskiego na Antarktydzie jest realny.

Aktualizacja: 28.11.2017 12:58 Publikacja: 28.11.2017 12:28

Powrót na Antarktydę

Foto: Wikimedia/TobbeTardigrade, CCA-ShareAlike 4.0

kk

Może to nastąpić w ciągu najbliższej dekady– ocenił  wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Łukasz Szumowski. Polska posiada dwie stacje w Antarktyce - działającą nieprzerwanie od 1977 roku im. H. Arctowskiego znajdującą się na Wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych, oraz obecnie opuszczoną stację im. Antoniego Dobrowolskiego w Oazie Bungera.

Teren stacji nazwanej na cześć geofizyka, polarnika, pedagoga Antoniego Bolesława Dobrowolskiego (1872-1954), przekazali Polakom w 1959 roku Rosjanie. Składają się na nią m.in. dwa drewniane domki. Od 1979 stacja nie jest używana. Dotarcie do niej nie jest łatwe, gdyż leży w głębi lądu. Zarządza nią Instytut Geofizyki PAN. Z kolei polarnicy z Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego alarmują o jej złej sytuacji, wynikającej z położenia głównego budynku stacji. Gdy został wzniesiony, znajdował się kilkanaście metrów od morza; teraz przy wysokich stanach wód jest to niecały metr - dlatego budynek może zostać wkrótce wyłączony z użytkowania.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Nauka
Magma rozrywa kontynent afrykański? Przełomowe badania naukowców
Nauka
Alkohol, nikotyna, narkotyki wyzwaniem dla zdrowia publicznego. Między wolnością a reglamentacją
Nauka
Naukowcy testują nowy sposób walki z superbakteriami. Skład tabletek może zaskoczyć
Materiał Partnera
Wielkie nieobecne. Kobiety we władzach spółek
Materiał Partnera
Oszukują i rozdają nagrody. Tego (na pewno!) nie wiesz o storczykach