fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauczyciele

Sejm zajmie się nowelizacją Karty nauczyciela

AdobeStock
Są stawki wynagrodzeń po podwyżkach i nowe zasady awansu zawodowego nauczycieli.

Posłowie PiS skierowali do Sejmu projekt nowelizacji ustawy Karta nauczyciela, który realizuje postanowienia zawarte w porozumieniu między rządem a NSZZ „Solidarność".

Podwyżka w wysokości 9,6 proc. ma zostać wypłacona do 30 września z wyrównaniem od 1 września. Od tego dnia w górę pójdzie zarówno wynagrodzenie zasadnicze oraz naliczane na jej podstawie dodatki.

To oznacza, że wynagrodzenie zasadnicze od 01.09.2019 r. wyniesie:

stażysty – 2782 zł (244 zł więcej niż obecnie)

kontraktowego – 2862 zł (251 zł więcej)

mianowanego – 3250 zł (285 zł więcej)

dyplomowanego – 3817 zł (334 zł więcej).

Środki na wynagrodzenie nauczycieli będą pochodzić z podwyższonej subwencji oświatowej. Za podwyżki dla nauczycielek przedszkola, zapłacić mają samorządy.

Skrócony zostanie także nauczycielski staż. Okres pracy w szkole niezbędny do rozpoczęcia stażu ma stopień nauczyciela mianowanego ma wynosić 2 lata (obecnie jest to 3 lat) a nauczyciela dyplomowanego – 1 rok (z obecnie 4 lata).

Staż na stopień nauczyciela kontraktowego ma być skrócony do 9 miesięcy. Staż nauczyciela ubiegającego się o awans na stopień nauczyciela kontraktowego rozpoczęty w roku szkolnym 2018/2019 ma trwać 12 miesięcy. Do postępowań o nadanie nauczycielom stopnia awansu zawodowego wszczętych i niezakończonych przed 1 września 2019 r. stosować się będzie przepisy dotychczasowe.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA